34 908 души са потърсили помощ от институцията през изминалата година. Това каза омбудсманът Мая Манолова.
Общественият защитник представи пред парламентарната Комисия по околна среда и водите доклад за дейността си през 2017 година. Пред депутатите тя отчете, че броят на гражданите, които търсят съдействие от институцията, нараства спрямо предходните години, но предупреди, че завишените цифри отчасти се дължат и на факта, че голяма част от жалбите и сигналите са колективни.
„През 2017 година с около 20% се е увеличил броят на жалбите, което означава, че хората имат нужда от подкрепа, но и че все повече са готови да търсят и да защитават своите права“, отбеляза Манолова.
Най-голям е броят на жалбите, свързани с изпълнителното производство, но нараства и броят на сигналите за нарушения на правата на децата. „Не е изненадващо, защото миналата година положихме много усилия да наложим институцията като такава, която има ангажимент и законов мандат да защитава правата на децата. В някаква степен успяхме, защото нараства броят на жалбите, включително и от деца“, аргументира се омбудсманът, предаде БГНЕС.
През изминалата година институцията е реагирала и на много сигнали, свързани с опазването на околната среда. Най-често те са били свързани с различни замърсявания, незаконосъобразни строежи в зелени площи и др. За пример Манолова посочи включването ѝ в протеста на гражданите от столичните квартали „Стрелбище“ и „Витоша“, които изразяваха недоволството си срещу строежа на няколко прекалено високи сгради.
„2017 година беше година на битки за правата на българските граждани“, смята общественият защитник. Омбудсманът отчете някои от основните кампании, които е организиралата институцията през изминалата година. Сред тях са инициативата за премахването на двойния стандарт при храните, реализирана в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС, кампанията за забрана на арбитражните съдилища да съдят граждани, кампаниите срещу злоупотребите на доставчиците на обществени услуги и други.