Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бизнесът няма да получи компенсации за тока през април - ето я причината

28 април 2023, 09:47 часа • 3161 прочитания

Фирмите в страната няма да получат компенсации за използваната електроенергия през април, като това ще се случи за първи път от година и половина насам. Причината е, че средната борсова цена на тока вече е под определения в закона таван от 200 лв./мВтч, над който държавата покрива разликата.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Данните за цената на електроенергията до 28 април показват, че средната стойност на българския пазар е 195 лв./мВтч. Оставащите два дни от месеца обаче са събота и неделя, когато обикновено тарифите спадат допълнително, като така е почти ясно, че средната стойност за целия месец ще остане под 200 лв. Конкретно за 27 април цената е 139 лв./мВтч, а за 28 - 144 лв./мВтч, което е и най-ниското ниво за цяла Европа.

ОЩЕ: За да не плати 100 000 000 лв. за скъп ток, АЕЦ "Козлодуй" се съгласи на споразумение

По този начин това ще стане и най-ниската борсова цена от юли 2021 г. насам и съответно най-евтината, която бизнесът е плащал оттогава дори след компенсациите, които се получават от октомври 2021 г.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Очакванията са електроенергията да продължи да поевтинява и през следващите месеци, като за това има няколко причини. Основната е, че природният газ също поевтинява - до 38 евро/мВтч, което е най-ниското ниво от края на юли 2021 г., много преди да започне войната на Русия в Украйна. Това позволява вече да се използват газови вместо въглищни ТЕЦ за покриване на сутрешното и вечерното потребление, без това да повишава драматично цената на тока, както се случваше през миналата година, отбелязва в. "Капитал".

Припомняме, че първоначално служебното правителство одобри мярката да продължи до края на март 2023 г. и да важи за небитовите потребители, операторите на електропреносната мрежа и на електроразпределителните мрежи. Програмата надграждаше предходните действащи аналогични документи, разработени и приети, за да намалят негативните последици върху бизнеса от високите енергийни цени. От нея ще могат да се възползват всички около 633 хиляди небитови крайни клиенти на електрическа енергия, подчертаха тогава от Министерски съвет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес