„Около година и половина и три съдебни производства ни костваше достъпът до актовете на главния прокурор“, обясни пред БНР адвокат Диана Драгиева от Българският хелзинкски комитет.
Още: Гръмотевици в планините, къде ще вали. Времето утре - 25 април 2025 г.
Още: Близо до хората: КЗП пуска мобилно приложение за жалби през летния сезон
След поредица от съдебни дела БХК успя да получи поискани по Закона за достъп до обществена информация данни за работата на прокуратурата.
От началото на мандата на действащия главен прокурор БХК е подал поне 10 заявления по Закона за достъп до обществена информация и е получил 10 отказа, уточни адвокат Драгиева.
„Всички тези десет отказа бяха обжалвани в съда и към момента са приключили с влезли в сила съдебни решения, като прокуратурата и главният прокурор са осъдени да предоставят информацията, която има различен предмет.“
Още: Нови уреди за чист въздух в София: до есента завършва монтажът в 17 квартала и села
Още: АПИ обяви колко са приходите от винетки от началото на годината
Сглобен е списък от 25 акта, които вече са публикувани на страницата на Българският хелзинкски комитет, каза Драгиева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина емблематичната журналистка на БНТ Даниела Кънева
Още: Може ли да се прогнозира земетресение? Говори експертът проф. Николай Милошев
От тези 25 акта само 5 са издадени от действащия главен прокурор, един е издаден от Борис Велчев, а всички останали - от Сотир Цацаров.
Според Драгиева те биха могли да бъдат „много ценно средство за повишанане на ефективноста на прокуратурата, но вместо това те съдържат доста спорни и превратни тълтувания и дописвания на действащите закони“.
От прокуратурата по време на производствата са използвали аргумента, че законодателството, осигуряващо достъп до информация, не важи за главния прокурор, поясни тя.
Още: В защита правата на човека: Протест пред посолството на Китай
Още: Прогноза за времето - 24 април 2025 г. (четвъртък)