Българският хелзинкски комитет (БХК) пое защитата на 17-годишния Митко Йонков от с. Овчеполци, общ. Пазарджик, който стана жертва на расистко издевателство, заради което е обвиняем Ангел Калеев. Случаят стана известен, след като самият Калеев записа деянието си и качи видеоклипа в своя профил в социалната мрежа „Фейсбук“. От видеото е видно, че Калеев извършва насилие над Митко Йонков и го унижава, задето последният (ром) е казал, че двамата с Калеев (българин) са равни.
На 19 април, вторник, Районна прокуратура – Пазарджик оповести, че Калеев е привлечен като обвиняем за причиняване на лека телесна повреда по хулигански и ксенофобски подбуди – престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 12 от Наказателния кодекс (НК).
БХК вече възрази официално пред прокуратурата срещу тази правна квалификация на деянието. Първо, що се касае до състава на чл. 131, ал. 1, т. 12 – ромите не са чужденци и Митко Йонков е български гражданин, затова подбудите на извършителя не са ксенофобски. Те са расистки – пострадалият е ром и точно затова е нападнат. Второ, деянието не се изчерпва с причиняване на лека телесна повреда по расистки подбуди. Налице са данни за съвкупност с престъпление по чл. 162, ал. 2 от НК. Този текст дава защита срещу посегателства върху равенството на гражданите. Съставът на тази норма обхваща и психологическото насилие, основано на раса/етническа принадлежност, на каквото Митко Йонков е обект. Докато го удря и рита в главата и корема, насилникът на детето го подлага и на тормоз посредством расистки и други оскърбления, ругателства, заплахи и унизяващи реплики и действия. Той издевателства над жертвата си, като я принуждава да ляга на земята и да става, и пак да ляга, докато я удря и рита. Преднамереното унижение на пострадалия е удвоено – той е сниман от извършителя, докато поема неговите удари, тормоз и вербална агресия, а записът впоследствие е направен публично достояние. Това насилие деецът извършва, за да сломи у жертвата си съзнанието, че двамата са равни.
Стартът на производството е белязан, освен от неадекватната правна квалификация на деянието, и от расизъм, открито изразен от едно от вещите лица, назначени по досъдебното производство. На юрист на БХК, придружавал пострадалия за преглед, експерт, изготвящ съдебно-медицинската експертиза, е заявил: „От мен да знаеш – на манго му няма нищо. Добре си е манго. Посритали са го малко само“. БХК поиска отвод на този експерт. Тази расистка, стигматизираща лексика сочи на явна предубеденост от страна на вещото лице и е от естество по необходимост да опорочи заключението му.
БХК припомня, че България дължи адекватно, ефективно разследване на всеки случай на престъпление от омраза и пропускът A да проведе такова влече наднационална отговорност пред Европейския съд по правата на човека.
БХК ще осигури защитата на пострадалия на всички равнища.