Важни промени в Закона за извънредното положение, по отношение на депутатските заплати и свързаните с тях други административни възнаграждения, както и актуализацията на държавния бюджет бяха приети на второ четене в Народното събрание. Решенията са окончателни и идват след над 14 часа заседание.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Най-яростният спор се заформи за депутатските заплати - какво да се прави с тях. Предложения имаше почти всеки - като се тръгне от замразяване за времето на извънредното положение и се стигне до различни идеи за намаление, включително най-крайната на НФСБ - без заплати, докато трае извънредното положение. И в крайна сметка, след 11 часа пленарно заседание, ГЕРБ се съгласи да се работи без заплати и те да отиват по сметка на здравното министерство, като обаче освен депутатските заплати, вкара в сметката и заплатите на правителството плюс тези на шефовете на агенциите - пълната идея вижте ТУК! Но се стигна до огромен цирк, защото Красимир Ципов опита да вкара ново име на решението и да уточни, че там са заплатите на политическия кабинет на Министерския съвет, за което обаче трябваше да има нов дебат и това вече депутатите не пожелаха да направят, тъй като щеше да се наложи след него да чакат пак поне 30 минути, преди да почне гласуване.
Колко са в момента депутатските заплати и заплатите на премиера, президента и министрите - научете ТУК!
Другите промени хронологичен ред
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
1. Актуализацията на държавния бюджет!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Най-важният момент тук е, че остава отворена вратичката да се тегли заем от МВФ. Всъщност максималният нов държавен дълг е до 10 млрд. лева, а може отделно да се тегли външен заем от до 10 млрд. евро, с основна опция финансовите пазари. Актуализацията влиза в сила от обнародването в Държавен вестник.
2. Промените в Закона за извънредното положение, касаещи кредитите
Тук най-важният акцент е философията и обхвата на това за кои кредити не се начисляват наказателни лихви и неустойки, както и сключеният договор не се разваля по време на извънредното положение. Основно става въпрос за заеми от банки и кредитни институции. Тук бурните спорове бяха, че така колекторски фирми и ЕРП-та ще могат да си търсят дълговете без ограничения в условия на извънредно положение.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Други акценти са дейността на Държавния резерв, както и урегулиране на срокове по административни и съдебни дела.
3. Изменението в схемата "60 на 40" - държавата покрива вече 60% и от осигуровките, като се запазват досегашните условия за кандидатстване.
Друг важен акцент тук е, че се дава отсрочка за туроператорите да връщат пари за провалени почивки. Остана първоначалното предложение - 1 месец (но трябва да е свършило извънредното положение и след това вече се отправят искания, като се брои срок от месец след като е подадено искането), след като имаше предложения за 6 месеца и дори за 1 година. Идеята за 1 година се подкрепя масово от туроператорите и заради страховете, че застрахователи не искат да подновяват и въобще да сключват застраховки "Отговорност на туроператора", макар че те са задължителни по закон!
4. Замразяват се партийните субсидии!
5. Намаляват се драстично глобите от сорта на тези за разходка в парка при извънредно положение! Вече при първо нарушение за разходка в парка ще бъдем глобявани с 300 лева, а не с 5000, а при всяко следващо - по 1000 лева.
Обнародваните промени в Държавен вестник!