Няма сериозни и фрапиращи нарушения при продажбата на риба. Това показват данните от областните дирекции на Агенцията по безопасност на храните във връзка с традиционните за тази част на годината засилени проверки на институцията в търговската мрежа. При установени нарушения се налагат санкции в размер от 2000 до 4000 лв.
Още: Мариана Кукушева: Хлябът може да стане над 2 лв. догодина пре 20% ДДС
Още: Пускат движението и в двете посоки по Дунав мост при Русе
ОЩЕ: Преди Никулден: БАБХ започнаха проверки по рибните пазари
Какво се проверява?
Очаква се до края на днешния ден да бъдат проверени стотици обекти. "Колеги ще изискват документи за произход на рибата, ще проверят входящия контрол, записите, които води обекта. Ще се проверява дали рибата, която е изложена на витрината, е с нормални показатели. Дали рибата е почистена или не е почистена, също се следи", обясни пред БНР Галя Викьова, заместник изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните с ресор контрол на храните и лабораторен контрол.
Тя заяви, че към момента проверките са показали, че рибата се съхранява при необходимите температурни условия. Правят се замервания с терометър във вътрешността.
Още: Празнично изобилие в BILLA с висококачествени продукти на супер цени
Още: Нов протест на таксиметрови шофьори блокира София
Как да разберем прясна ли е рибата?
Тя посочи на какви показатели трябва да отговаря прясната риба. "С бистра слуз по тялото, прилепнали люспи, лъскави. Очите трябва да са бистри, не трябва да са замъглени. Хрилете трябва да са с приятен розово-червен цвят", каза тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Четвърти ден без следа от 13-годишното дете със Синдром на Даун
Още: Заради протест на шофьори: Спират автобусите по 26 линии в София