Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Барометър": След симулационно гласуване: Шест сигурни формации в следващия парламент

09 март 2021, 11:00 часа • 22277 прочитания

В периода 6-7 март агенция „Барометър България“ проведе симулационно гласуване за народни представители. 1050 пълнолетни български граждани се включиха в симулацията, като дадоха своя глас в импровизирани пунктове за гласуване, отбелязвайки на макет на бюлетина своя вот. Симулацията „парламентарни избори“ се проведе в София, Стара Загора, Русе, Казанлък и други по-малки населени места.

Още: Владислав Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, в мирно време направи революция

Още: Цял отбор с 6 резерви са кандидатите за лидер на БСП: Ето кои са те

Характеристики на проучването

Период на провеждане на изследването: 6-7 март 2021 г. Методология: Количествено проучване. Представителност: населението на България с избирателни права. Обем на извадката: 1050 души на възраст над 18 г. Не е посочено проучването да е платено от външен поръчител.

Обработените данни от подадените в урните гласове показват, че в следващото народно събрание биха попаднали шест политически сили – ГЕРБ, БСП, ДПС, ВМРО, Има такъв народ и Демократична България. Обединението „Изправи се. Мутри вън“ на Мая Манолова и т.нар. Отровно трио остава под чертата.

Още: Ако Радев направи партия, ще е след края на президентския мандат: Коментар на Яница Петкова (ВИДЕО)

Още: НСИ за "Възраждане": И след 1000 страници обяснения не разбират инфлацията

Методът „симулационно гласуване“ отразява само нагласите на твърдо решените да гласуват и убедени в предпочитанията си гласоподаватели – нагласите на твърдия електорат на политическите сили.

Резултатите от проведената симулация показаха, че ГЕРБ все по-категорично мобилизира своя електорат и печели гласовете на 33% от участниците. БСП остава на второ място, но изостава все повече с 20% подкрепа. Продължаващите процеси на разделение и разпад в столетницата водят до отлива на избиратели към тях. Забелязва се и преминаването на знакови фигури, свързани с БСП към избирателните списъци на други формации, което също води до преразпределение на избиратели. ДПС могат да разчитат на безусловната подкрепа на традиционния си електорат – 9,5%.

ВМРО – Българско национално движение отбелязват значителна мобилизация, като привличат и консолидират гласовете в патриотичния сектор и разширяват кръга на симпатизантите си – пенсионери, млади и образовани, военни. С обявената си гражданска квота и преминаването на лица от други политически сили към техните листи, те успяват да привлекат и избиратели на други политически формации, които доскоро са били извън традиционната им подкрепа. ВМРО има реалния шанс да получи 10%.

Партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ събира 8,6% процента от подадените в симулацията гласове. Може да се отбележи, че има значителна разлика в гласовете, които формацията събира в столицата и в останалите населени места – с отчетлив превес на подкрепа извън София. Точно обратна е ситуацията с „Демократична България“, които отбелязват значителна подкрепа в столицата и почти символична извън нея.

Още: Заради бюджета: Кабинетът "Желязков" отмени 3 решения на служебното правителство

Още: МЕЧ са против помощта за Украйна

При малките партии ръст се забелязва при партия „Движение на непартийните кандидати“ с 1,6%.

Още: Галъп: Ако изборите бяха днес, седем формации влизат в Народното събрание

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес