Банките да понесат по-голям риск, когато клиент не може да изплаща ипотеката си, е новата идея, която обмислят управляващите, съобщава bTV. Обсъжда се възможността, когато банка продаде жилището на неизряден длъжник, да се счита, че той вече не е длъжник, дори и цената на имота да не покрива изцяло сумата на ипотечния заем.
Така ще се избегнат ситуации , в които домът на клиента е иззет и продаден на половината от покупната цена заради срив на цените на имотите, например. Така той продължава да дължи на банката значителна част от ипотеката.
„На един човек , който е останал без работа, без жилище, остава да му виси половината кредит и му виси с досието. Рискът за ипотеката трябва да се покрива от банката - да си правят сметката колко могат да вземат при евентуално неизпълнение от кредитополучателя”, казва Йордан Цонев.
Споровете между банките и техните клиенти да бъдат поети от Комисията за защита на потребителите преди да стигнат до съда. Това обсъждат управляващите с БНБ и Асоциацията на банките. Идеята е съставът на комисията да бъде разширен и тя да влезе в ролята на финансов омбудсман.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Шефът на бюджетната комисия в парламента направи уговорката, че защитата на потребителите няма да бъде за сметка на стабилността на системата и ще бъде съобразена с правата на вложителите в банките.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!