Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БАН: НИМХ не работи добре след отделянето си от нас

25 ноември 2019, 16:57 часа • 6056 прочитания

След отделянето си от Българската академия на науките Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) не функционира пълноценно, служителите му са демотивирани и липсват нови, млади и квалифицирани кадри, - това се казва в становище на Общото събрание на Академията, съобщиха от БАН.

Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.

"В мотивите към публикувания за обсъждане законопроект се констатира, че след отделянето на НИМХ от БАН, институтът не функционира пълноценно при изпълняване на националните и международните си дейности и че демотивирането на работещите в него и липсата на постъпващи висококвалифицирани млади кадри може да доведе до загуба на капацитет в областта на метеорологията, хидрологията и агрометеорологията в България. Общото събрание на БАН е убедено, че посочените проблеми се коренят в сегашния подход на управление и функциониране на НИМХ и не могат да бъдат решени с предлагания закон", се казва в становището. Пълния текст можете да прочечете ТУК

От БАН смятат, че  една организация да се обявява за „научна” със закон е грубо нарушаване на принципите на академизма и на механизма за провеждане и оценка на научните изследвания. С тази законова формулировка се изземват функциите на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) като специализиран държавен орган, който контролира дейността на висшите училища и научните организации.

Съз закона  превръщат НИМХ при МОН в монополист на достъпа до метеорологични и хидрометеорологични данни. "Натрупаните данни и архивът на НИМХ-БАН са резултат от дългогодишна дейност не само на този институт, но и на други звена от БАН и по същество актът на монополизиране на достъпа до тях представлява присвояване на интелектуален продукт. Законът следва да направи ясно разграничение между предоставянето на достъп до данните, чието събиране се финансира с публични средства. Монополът върху достъпа до метеорологични и хидрометеорологични данни би създал пречки за провеждане на научни изследвания и други дейности, базирани на тези данни, от други институции, стопански и неправителствени организации. Това би имало негативни икономически последици и би затруднило редица дейности, пряко или косвено свързани с националната сигурност".

Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета

Общото събрание на БАН призовава МОН да посочи изрично БАН като основна заинтересована страна по предлагания законопроект за НИМХ, като направи необходимото за експертно обсъждане на проблемните моменти в проектозакона.

Припомняме, че решението за разделянето на двете структури беше взето от парламента миналата година с приемането на Закона за бюджета за 2019-а. В документа е записано, че от 1 януари 2019 г. метеорологичният институт става самостоятелно звено към Министерството на образованието и науката. Новата структура е правоприемник на института към БАН и според закона за бюджета трябва да поеме активите и договорите на това звено. Академията пък трябва да обезпечи изпълнението на това решение. Този текст предизвиква недоволството на БАН, чието ръководство видя в него намеса в иначе самостоятелното управление на академията. В същото време общото събрание на БАН гласува създаването на Институт за изследване на климата, атмосферата и водите. Обяснението за новото звено е, че учените от НИМХ, които искат да останат в академията, трябва да бъдат назначени на ново място, без да се прекъсва трудовият им стаж. Освен това БАН иска да прави научни изследвания и разработки в тези области. Решението обаче отново предизвика реакцията на НИМХ. Метеоролозите смятат, че целта е БАН да задържи имоти от баланса на НИМХ. Ставало въпрос за такива в София и по морето. От ръководството на академията обаче отричат това.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес