В днешното предаване „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов разговаря с Атанас Шарков по актуални геополитически въпроси и тяхното влияние върху Европа и България.
По повод изказването на президента Румен Радев, който категорично заяви, че България няма да изпраща войски в Украйна, Шарков подчерта, че става дума не за участие в бойни действия, а за евентуално участие в мироопазваща мисия, ако такава бъде сформирана от международната общност. Това изказване на Радев беше подкрепено от политици като Бойко Борисов и Делян Пеевски, което породи коментари за лицемерния евроатлантизъм на българските лидери. Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
Гостът подчерта, че реториката на Тръмп, включително наричането на украинския президент Зеленски „диктатор“ и неговото намерение САЩ да намали подкрепата си за НАТО и Европа поражда напрежение и несигурност. Ако Тръмп осъществи намеренията си, това ще наложи на европейските държави да поемат по-голяма отговорност за собствената си отбрана.
Според Шарков Европа разполага с достатъчно човешки и финансови ресурси, но проблемът е липсата на обединено командване и координация. По думите му в момента решенията за европейската отбрана често се вземат от лица без военен опит — адвокати, гинеколози и други специалисти, които не познават реалните нужди на военните. Гостът подчерта, че бюрокрацията и прекомерната администрация пречат на ефективното функциониране на системата и трябва да бъдат значително намалени. Според него, ако от общо 3-те милиона военни в страните от ЕС се формира боеспособна общоевропейска армия от около 1 милион военнослужещи под професионално военно командване, това би осигурило на Европа независимост и сигурност, особено в контекста на възможното изтегляне на американските войски. Още: Предначертан ли е животът ни или имаме свобода да вземаме решения? (ВИДЕО)
Шарков е на мнение, че увеличаването на военния бюджет на ЕС до 3% от БВП ще има положителен ефект върху научно-техническото развитие на европейската икономика. Тези средства ще влязат в европейската икономика и ще „събудят“ военно-промишления комплекс. Те също така ще помогнат за развитието на иновациите в технологиите - противоракетни технологии, технологии свързани с дрон-защита, лазерни технологии и др.
Целият разговор гледайте във видеото.