Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ася Паскалева: Приоритизирането на групи за ваксиниране не е медицински, а етичен въпрос

29 март 2021, 09:54 часа • 2643 прочитания

Фактът, че има недостиг на ваксини, е причина да има добре обмислен план за ваксиниране и когато ваксините да налични, те да бъдат разпределени правилно и справедливо, коментира в интервю за БНР Ася Паскалева, директор на Българския център по биоетика.

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)

Утре Българската общност за либерална демокрация (БОЛД), Българският хелзинкски комитет (БХК), Българският център по биоетика и Сдружение „Маргиналия“ организират онлайн дискусия на тема „Справедлив ли е ваксинационният процес срещу Covid-19 в България?”

В повечето страни плановете за имунизация, които са разработени, са поставени на много солидна етична и правна основа. Такава обосновка в нашия план липсва, смята Ася Паскалева. По думите ѝ планът много сериозно куца, а зелените коридори са допринесли допълнително за безпорядъка.

Ако погледнем авторите и групите, създали българския ваксинационен план, това са основно експерти от областта на медицината. В много от страните обаче основната група е съставена от експерти по етика и юристи, а медиците помагат с факти, отбеляза Ася Паскалева.

Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово

„Самото приоритизиране не е медицински въпрос. Това е въпрос на ценности, на етика, на правна система, на политическо управление на страната“, подчерта Паскалева.

Тя е оптимист, че ваксинационният план може да се коригира. „Това трябва да е незабавна стъпка, да се направи много скоро, много бързо, с участието на много широк профил от експерти, включително представители на граждански групи и на уязвими групи.“

Има все по-ясно положително отношение към ваксините, посочи още Ася Паскалева. По думите й не хаосът с разпределението на ваксините помага са това.

„Ваксини ще продължат да са нужни. По същия начин ще се процедира, както с ваксините срещу грипа“, допълни Паскалева.

Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)

Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"

Според нея от години имаме проблем както с доверието в политиците, така и с доверието в здравната система.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес