Българската армия страда от такава липса на кадри, че вече не разполага с достатъчно голям състав, за да проведе нормална подготовка. Това пише в доклад на Министерството на отбраната за подготовката на военните за първите шест месеца на тази година.
Към края на юни в армията имаше 8000 незаети места за войници, сержанти и офицери. Точно заради липсата на хора в армията военният министър Красимир Каракачанов предлага и въвеждането на доброволна казарма, пише в. "24 часа".
Липсата на хора е само един от проблемите пред нормалната подготовка и функциониране на въоръжените ни сили. Другите са също традиционни - липса на изправно въоръжение, бойна техника и самолети, пише още в изводите на доклада. Въпреки това документът твърди, че се следвал планът за подготовка на въоръжените сили за годината.
За половин година военните са изхарчили под 1/3 от бюджета си за подготовка. За цялата година са им отпуснати за учения 7,8 млн. лева, но до края на юни са оползотворени само 2,4 млн. лева.
Военните пилоти са имали общо само 1950 часа тренировки във въздуха, става ясно от отчета на военното министерство. Още 155 летателни часа имат пилотите във военноморските сили. Припомняме, че по стандарт на НАТО всеки пилот трябва да има 180 летателни часа годишно. Военните моряци са изкарали за половин година средно по 15 дни обучение на море. С 19 учения на ниво рота или батальон и 26 полеви лагера пък се отчитат от Сухопътните войски.
През първите шест месеца на годината военните са имали две операции за охрана на границата от мигранти. В първата са участвали 840 военни, които са осигурявали транспорт на граничните полицаи от техните бази до браздата и обратно. Във втората операция, която е била вече за истинска охрана на границата с патрули, са участвали 550 военни.