Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археологическа находка доказва, че битката между хан Крум и Никифор не е била във Върбишкия проход?

14 август 2014, 10:24 часа • 89747 прочитания

На Мисионис край Търговище, която ние разкриваме с Ангел Конаклиев в последните дни, е открита варовикова плоча, която може би доказва, че битката между хан Крум и император Никифор не е била на Върбишкия проход. Това е варовиково блокче от крепостните стени на града, на което има надпис, не напълно разчетен, където пише „кан” на старобългарски. Това заяви археологът Николай Овчаров, предаде Фокус.

Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)

Още: Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов: Сухопътните войски трябва да се гордеят с постигнатото през 2024 г.

„Този, надпис променя до голяма степен нашите представи за събитията в България от 9 век – знаете, че на 26 юли 811 г. някъде из тези проходи се разиграва една от най-важните битки за историята ни. След като император Никифор I Геник е превзел Плиска, според византийските хроники той се отправя към Сердика (София), която хан Крум малко преди това е отвоювал. И, именно в теснините на планините, неизвестно в кои, е пресрещнат от българските войски и е разгромен, а главата му е превърната в чаша”, уточни той. По думите на археолога в българската историография е залегнало мнението още от времето на Васил Златарски, че това се е случило във Върбишкия проход през източните дялове на Стара планина, но никъде в документите, като основният е „Ватикански анонимен разказ”, не пише за това кой е бил този проход.

„Ако е действително това, което е отбелязано – че императорът тръгва на поход от Плиска към Средец, днешна София, то няма защо да ходи в Южна България през Върбишкия проход. Локацията на битката не е уточнена, има различни хипотези и за Ришкия, и за Айтоския проход, също така има и хипотеза за прохода, който ние сега разкриваме на Мисионис. Неслучайно например, хората наричат прохода на Мисионис „Крумово кале” – твърди се, че има такава легенда, че битката е станала там. Това трудно може да бъде на 100 % доказано, но надписът, който открихме и на който се споменава титлата „хан” е едно доказателство в тази насока. Ние знаем, че през 9-10 в. на това място се използва средновековна крепост, която българите използват чак до 14 век”, каза още Николай Овчаров.

Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас

Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес