Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Арх. Слави Дончев – човекът благодарение, на когото Мадарския конник е признат за паметник на световното културно наследство (ВИДЕО)

15 март 2024, 17:35 часа • 3489 прочитания

В днешното предаване "Видимо и невидимо: Изопачената история" Кънчо Кожухаров разговаря със сценариста, кино- и театралния режисьор Николай Акимов за да ни запознаят един българин, чието културно влияние излиза извън границите на България – архитект Слави Дончев.

Още: Кой има имен ден днес, 13 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 12 януари 2025 г.

„Слави Дончев е роден 1922 г. Започва да се занимава с българска история още в края на 30-те години, повлиян от книгата на Димитър Съсълов „Пътя на България“. Успява да отиде в Монголия в началото на 60-те години, където прекарва няколко години. Той има изключителни интереси във връзката между българската история и историята на Изтока. Наричаха го бай Слави Хуна, защото той открива и доказва връзката на булгарите, както той ги нарича и както пише в книгата „Булгарите“, с хунобулгарите и връзката на булгарите по време на великото преселение на народите, в което ние булгарите сме едни от основните, ако не и основната част от това велико преселение.“, казва гостът за наскоро издадената от издателство „Изток-Запад“ книга на арх. Слави Дончев „Булгарите“ по случай 10 годишнината от смъртта му. Още: Доц. Светлана Божилова: Нужен е граждански мониторинг на руската дезинформация! (ВИДЕО)

Арх. Слави Дончев е човекът, на когото е възложено да направи проект за реставрация и съхранение на Мадарския конник. В резултат на изготвения от него и представен пред ЮНЕСКО основен доклад Мадарският конник е признат за паметник на световната култура и за национален символ на България.

В своите интердисциплинарни изследвания в областта на струнните лъкови музикални инструменти, на архитектурата и културата арх. Дончев проследява връзката между Изтока и Европа, с което доказва например, произхода на цигулката. „Той изследва монголските струнни лъкови инструменти ,които са на основата на коня - лъкът е от конски косми, струните са от конски косми, а самият гриф е конска глава.“

Още: Прогноза за времето - 13 януари 2025 г. (понеделник)

Още: Седмична прогноза за времето за 13-19 януари 2025 г.

„Храмът на небето (храмови сгради, разположен в Южната част на централен Пекин, б.р.) е построен на принципа на юртата. Най-интересното обаче е, че Храмът на небето, юртата и кръглата черква в Преслав имат едни и същи архитектурни особености. Те са изградени на базата - 12 колони, 8 притвора, т.е. те са изградени точно на базата на т. нар. централноазиатски или прабългарски календар.“, казва гостът за ръкописите на арх. Дончев, които престоят съвсем скоро също да бъдат издадени. Още: Евгений Михайлов: За съжаление ние продължаваме да живеем в това минало (не)свършено време (ВИДЕО)

„Неговата теза за българската азбука беше изключително интересна и за нас и за китайците. Има документи, според това което пише един арабски автор, „булгарите и тибетците използваха писмената на китайците и маните (манихейците)“. Идвайки насам нашите хора носят китайските знаци, но установявайки се тука те започват да боравят и с гръцките знаци. Но гръцките знаци не отговарят на техния език, защото гръцката азбука е фонетична, а китайските знаци са пиктография, това са рисунъчни знаци. И за да могат да общуват с местното тракийското население, което е основното, автохтонното население тука, българите правят комбинация между пиктографична писменост и фонетична писменост“, казва арх. Слави Дончев във филма на Николай Акимов „За св. Методий, глаголицата, кирилицата и българската азбука“.

Целият разговор на Кънчо Кожухаров с Николай Акимов гледайте във видеото:

Още: Най-важните новини за деня: 11 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 12 януари 2025 г. (неделя)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес