Арестантите, които са задържани в килиите, докато тече разследването срещу тях, са двойно повече от осъдените. Това показват данните от доклада на Министерство на правосъдието за 2017 г. Според статистика зад решетките годишно у нас престояват близо 22 000 души.
Още: Д-р Слава Янакиева: Руската църква е канал на военните специални служби (ВИДЕО)
Още: Времето утре - 8 януари 2025 г.
Две трети от тях лежат в килиите без присъди, тъй като разследванията срещу тях все още са висящи, но за по-голямата част от задържаните съдът е решил, че е опасно да стоят на свобода, докато се чака да стартира дело срещу тях, пише Mонитор. Причините за това са две – първата и най-прозаичната е, че могат да се опитат да избягат или да извършат друго престъпление, докато са на свобода. Втората е, че извън решетките често разследваните успяват да „убедят“ свидетели срещу тях да замълчат (бел. ред. - някои от тях и завинаги), както и това, че могат да "спомогнат" да потънат уличаващи ги доказателства.
От доклада на правосъдното министерство става ясно, че през 2017 година у нас в следствените арести са били заключени малко над 14 000 души. Те са излежали общо 380 821 човекодни. Това прави над 10 века за една година в килиите, показват още данните на ведомството. Това означава, че средно един арестант е изкарвал по 27 дни зад решетките. В същото време от статистиката става ясно и друга тенденция – за последните 4 години броят на задържаните лица е намалял с над 2000 души за година, а в същото време се увеличава престоят им зад решетките.
348 престъпници пък са успели да избягат, без да влязат зад решетките преди да чуят осъдителната присъда срещу тях.
Още: Мъж само по бански изкачи връх Мусала (ВИДЕО)
Още: В Антарктида посвещават месец януари на Йордан Радичков