Резките аномалии на времето през април и изненадващите минусови температури на места причиниха огромни поражения по земеделските култури на реколтите от кайсии, череши, сливи и рапица, които са почти напълно унищожени в цялата страна. Пострадали са редица трайни насаждени, както и есенни и пролетни култури.
През нощта на 7 срещу 8 април температурите в много райони на страната са паднали под критичния праг от –5°C, което е причинило директни и необратими щети по редица култури, обяснява Мариян Пеев - председател на ЗКПУ „Мъглен“ и на Българската асоциация за иновативно земеделие (БАИЗ).
"Овощните култури са унищожени на 90% - кайсия, слива, череша. Това не е просто измръзване. Клетките в листата са разкъсани от термичния шок. Подобен студ по това време не сме виждали от над 20 години", заяви Пеев.
Още: Как да защитите растенията в градината от студа и сланата през април
Рапицата, слънчогледът и зърнените култури
Сериозни щети се очакват и при маслодайните култури. Рапицата, която в момента е във фаза на цъфтеж, е изключително уязвима към температури под –4°C, съобщава специализирания сайт zemedeleca.bg. "Половината от реколтата от рапица е увиснала. Тази култура не издържа такива температури по време на цъфтеж", посочи още Пеев. По думите му слънчогледът също е застрашен, тъй като биологичният му минимум е -5 градуса, но тази нощ той е бил преминат. Очакванията са до дни да станат колко са сериозни щетите и пораженията.
Пшеницата и ечемикът също са изпаднали в тежък термичен стрес, разказват още земеделците. "Пшеницата е в отчаяно положение. Не става дума само за повърхностни поражения. Студът беше сух, което прави щетите още по-тежки - без влага няма амортизиране на стреса", добави Пеев.
Още: ВИДЕО: Порой и градушка посред април изненада морската столица
Снимка: БГНЕС
Отчаяние и призив за помощ
Заради мащаба на пораженията, земеделските кооперации настояват държавата незабавно да сформира комисии за оценка на щетите. Само при официална проверка ще може да се прецени дали и как могат да се отпуснат компенсации или други форми на подкрепа.
Още: Предупреждение: Огромен риск от слани в цяла България във вторник
"Хората са отчаяни. Положението в земеделието е тежко. Ако не се действа навреме, ще загубим не само реколтата, но и възможността да поддържаме производствената инфраструктура в някои райони", предупреди Пеев.
Като единствена възможна реакция, Пеев посочва използването на биостимулатори на органична основа, които могат да активират регенеративни процеси в растенията. "Не е гарантирано, че ще помогнат, но е единственият опит, който можем да направим. Особено при култури, които не са напълно загинали, но са в термичен шок. Въвеждането на стимулатори трябва да е навременно, иначе ефектът ще е нулев." Според производителите това е момент, в който реакцията на държавата трябва да бъде бърза, технически адекватна и финансово осигурена.