Забрана за татуировки по телата на военнослужещите е спуснал преди броени дни министърът на отбраната Аню Ангелов. С негова заповед за изменение на войсковия устав се въвежда ограничение, според което по лицата, вратовете и телата на мъжете и жените под пагон не може да се виждат рисунки, когато те са с униформа.
Още: Най-важните новини за деня: 18 април 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 19 април 2025 г. (събота)
Заради ветото летните облекла например няма да могат да се съчетават занапред с татуси по ръцете. Същото се отнася и за формированията, чиито ризи по устав трябва да са с навит ръкав.
Така вече няма да се допуска както на последния парад на Гергьовден пехотинци и десантчици да се пъчат с творби на изобразителното изкуство върху себе си, пише "Монитор".
Досега на военните се забраняваше единствено, когато са с униформа да носят обеци, гердани, гривни и всякакви други украшения и модни артикули, които може да им пречат да изпълняват служебните им задължения.
Още: Сериозни щети след пожара на Алдомировското блато
Още: Интензивен трафик и специализирана операция на "Пътна полиция" - кога и къде
Друга радикална новост в устава е, че армейците вече ще могат да гърмят по всекиго, когато са се почувствали застрашени, дори срещу тях да е изваден нож, тръба или друг предмет, който може да се приеме за оръжие, което би ги наранило. В действащия до този момент правилник право да използват служебния си пистолет при самозащита им се даваше само когато насреща си имат противник също с огнестрелно оръжие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МВнР с важно предупреждение към пътуващите до Колумбия
Още: Валежи днес и в събота, но ще се опъне като пране за Великден: Времето с проф. Георги Рачев
При официални прояви пък войската вече ще отдава чест и ще рапортува не само на президента и министъра, а и на премиера и шефа на парламента. Отпада обаче познатият ни възглас „Ура!", както и някои обръщения в армията, сред които „Господа", което се заменя с „Уважаеми".
Редактор: Петър Проданов