Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Антисуверенната демокрация на ЕС

24 октомври 2012, 12:52 часа • 7348 прочитания

Европейският съюз все по-силно дразни англичаните. Техните чувства бяха изразени от външния министър Уилям Хейг по време на посещението му Берлин. По неговите думи механизмът на „Обединена Европа” работи като прахосмукачка – поглъща решенията на националните парламенти. Министърът нарече тази практика недемократична. Според анализатори Великобритания няма да излезе от ЕС, но може да блокира планирания банков съюз.

Колкото повече време минава, толкова повече Великобритания се разочарова от ЕС. Това ясно бе показано от британския външен министър на европейските му партньори. „Хората чувстват, че ЕС е еднопосочна улица, че това е голяма машина, която изсмуква решенията от парламентите на националните държави”, каза той.

Министърът настоя тази ситуация да бъде променена. Според него ако правото за взимане на решения не бъде върнато на националните парламенти, то това ще бъде нарушение на демокрацията.

Това е най-рязката критика на ЕС от страна на Великобритания през последните месеци. Думите на министъра най-вероятно още повече ще изострят отношенията между Лондон и тези, които определят политиката на ЕС. Преди всичко това е Германия, която е все по-силно възмутена от изолационистките мотиви в изявленията на британския премиер Дейвид Камерън и на основната маса от консервативните законодатели.

Камерън е в незавидно положение. Министър от неговото правителство бе принуден да подаде оставка заради скандал. Той плати за това, че не се сдържа и високомерно се разправи с полицай. Последните проучвания на общественото мнение сочат, че лейбъристите вече са по-популярни от консерваторите.

На този фон натискът върху премиера от страна на депутатите от неговата партия се усилва. Те настояват премиерът да успее да върне правомощията, отнети от ЕС, или дори да извади Великобритания от европейския блок.

Но изпълнението на тези искания не е във властта на Камерън. Близо половината от външната търговия на Великобритания е със страни от ЕС. Освен това ръцете на премиера са вързани от либералдемократите – партньорите на консерваторите в коалиционното правителство. Те са настроени проевропейски.

За да успокои критиците, Камерън все пак трябваше да даде някои обещания. Той заяви, че ще заеме решителна позиция на преговорите за бюджета на ЕС през ноември и ще блокира предложението за създаването на банков съюз в еврозоната, ако Лондон не получи гаранции за това, че интересите на британския финансов сектор няма да бъдат засегнати.

Независимая газета

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес