Почти 60% от анкетираните имат по-скоро негативно отношение към управляващата коалиция. Близо 35% имат по-скоро позитивно отношение към управляващите, а 7% нямат мнение по въпроса.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Това показват данните на "Алфа рисърч", проведено на 11 април сред 450 пълнолетни българи. Проучването е съвместно с БНТ и е за предаването "Референдум".
Според изследването напрежението в коалицията е резултат от безпринципни договорки за постове. На това мнение са 67% от анкетираните. Според 28% от българите пък напрежението е резултат от принципни ценностни различия.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Сред симпатизантите на четирите партии в коалицията най-висока оценка за нея дават привържениците на "Продължаваме промяната". По-скоро позитивно е отношението на 88,5% от привържениците на партията. Следват тези на "Демократична България", БСП и накрая на "Има такъв народ". Само една трета от симпатизантите на "Има такъв народ" одобряват коалицията.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Колкото до това ще успее ли управляващата коалиция да изглади противоречията помежду си, за да не се стигне до правителствена криза, близо 50% от анкетираните смятат, че това няма да се случи.
За над 45% от българите пък противоречията ще бъдат изгладени.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Според изследването на "Алфа рисърч", сред темите, предизвикващи противоречия в момента, управляващата коалиция би могла да постигне съгласие на първо място по промените в закона за здравето, забраняващи ограничителни мерки във връзка с COVID-19. Така смятат над 42 % от анкетираните. Следват разплащането на средствата за ремонт на пътища и избора на управител на БНБ.
Според над 32 % от българите няма да се постигне съгласие по нито една от спорните теми.