При атака от народен представител срещу нас, всеки може да реагира така, както би реагирал, ако ни атакува човек без депутатски имунитет. Това заяви бившият син депутат Екатерина Михайлова в сутрешния блок на Нова телевизия.
По отношение на депутатите единственото, което прави имунитетът им, е въпросът със задържането. Един народен представител може да бъде задържан, без да му е свален имунитетът, само ако е извършил престъпление, за което в Наказателния кодекс се предвижда наказание от 5 и повече години затвор.
Михайлова коментира, че на Летище Варна полицаите не са можели да задържат Волен Сидеров – в правомощията му е да опита да тушира напрежението. Бившият син депутат смята, че законът трябва да бъде променен – защото реално според член 69 от Конституцията депутатът не носи отговорност за изказани свои мнения и думи. Михайлова припомни, че по времето на Търновската конституция депутатите са имали неприкосновеност само по време на сесиите на Народното събрание.
Председателят на Народното събрание може и сам да вземе имунитета на депутат, ако в двуседмичен срок той не го стори сам, потвърди Михайлова. Тя припомни, че имунитетът на Сидеров беше свален след инцидента на АМ „Тракия”, когато лидерът на „Атака” се забърка в сбиване. Неговият шофьор удари друг участник в движението по магистралата след вербален скандал.
Михайлова извади и декларация на Народното събрание от 2006 година. В нея дословно пише, че извършеното от Сидеров е брутална хулиганска проява. Тя е продължение на недопустими постъпки на Сидеров, в които прозира пълно пренебрежение към обществото и реда. Смайваща е арогантността, с коят лидерът на „Атака” се изкарва жертва на атентат – такова поведение е недопустимо. Тази декларация е подписана от Тройната коалиция, включително БСП и ДПС.
Депутатският имунитет отдавна се използва не по предназначение – народните представители често показват картите си, за да не бъдат спирани, завърши Михайлова.