Очакваният дефицит ще бъде по-голям. Осигурени средства за антикризисните мерки има до края на месец май и това налага засегнатите структури бързо да получат яснота дали могат да разчитат на някаква подкрепа и след това. Това коментира пред БНТ Васил Велев – председател на УС на АИКБ. По думите му кризата не е отминала.
Още: Кои театри са надвишили субсидията си за 2024 г.? От министерството отговориха
Още: Времето утре - 16 януари 2025 г.
"Според прогнозата на Европейската комисия, която излезе преди два дни, се очаква четвъртото тримесечие на тази година да бъде по-добро от предкризисното четвърто тримесечие на 2019 година. Има сектори, които няма да се възстановят и тогава", допълни Васил Велев.
По думите му мерките не могат да функционират така, както това се е случвало до момента, защото няма пари, а служебното правителство без парламента не може да актуализира бюджета. "Ресурсите са ограничени и в началото на следващата седмица се надяваме да разберем колко са точно са резервите. Не може да се очаква до края на годината да бъдат в същия вид", добави Васил Велев. Генералната посока на парите са от икономиката към бюджета и без това нито една държава не може да функционира, подчерта той и заяви, че "трябва да се изправи икономиката, за да има пари за всичко".
"За тези сектори в икономиката, които са засегнати и продължават да са засегнати, трябва да се намерят ресурси, за да бъдат подкрепени. Правя връзка с Плана за възстановяване и устойчивост - ние сме отворена икономика и над 50% от БВП се реализират чрез нашия експорт, ние се състезаваме на световните пазари и колкото в по-добра кондиция излезем от тази криза, толкова повече са шансовете за догонващо развитие", обясни Васил Велев.
Още: "Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре
Още: Изгонената от Пеевски агенция по инвестициите се нанесе в "София Тех Парк"