Асоциацията на европейските журналисти-България сезира Съвета за електронни медии и Комисията по журналистическа етика заради репортаж, излъчен в предаването „Господари на ефира“.
Още: Най-важните новини за деня: 18 април 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 19 април 2025 г. (събота)
Първата част от репортажа „Гей аферата в църквата се разраства“ бе излъчена на 2 февруари, а на следващия ден АЕЖ-България се обърна с открито писмо до продуцентите на предаването и Нова телевизия, в което поиска да спрат излъчването на продължението и да поемат публичен ангажимент, че няма да допускат подобен подход в бъдеще.
Още по-притеснително е, че същият репортаж е излъчен повторно в предаването „Здравей, България“ във вторник сутрин. Това е вътрешна продукция за Нова телевизия и показва, че медията по никакъв начин не се дистанцира от подхода на авторите на материала.
Въпреки призива, продължението бе излъчено в понеделник вечер и за АЕЖ-България не остана друго освен да сезира Съвета за електронни медии, който носи отговорността да провери нарушен ли е чл. 16. (1) от Закона за радио и телевизия, който изрично забранява на доставчиците на медийни услуги да създават и предоставят за разпространение предавания, съдържащи информация, свързана с личния живот на гражданите, без тяхно съгласие.
Още: Сериозни щети след пожара на Алдомировското блато
Още: Интензивен трафик и специализирана операция на "Пътна полиция" - кога и къде
Смятаме, че в случая не е валидно единственото изключение, регламентирано в алинея (2) на същия член, според която доставчиците на медийни услуги могат да включват в предаванията си информация в публичен интерес относно личния живот на граждани, осъществяващи правомощия на държавни органи, или на граждани, чиито решения имат влияние върху обществото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МВнР с важно предупреждение към пътуващите до Колумбия
Още: Валежи днес и в събота, но ще се опъне като пране за Великден: Времето с проф. Георги Рачев
Едва ли разкриването на интимни подробности от живота на свещеник може да бъде оправдано с легитимен обществен интерес, при условие че той не е извършил никакво закононарушение. Със сигурност, ако целта е била да се извадят на светло разликите между проповедите и начина на живот на определени служители на църквата, това би могло да стане, без да се допуска публично унижение, граничещо с телевизионен линч на засегнатия.
Обръщаме се и към Комисията по журналистическа етика с молба да се произнесе дали са спазени препоръките на Етичния кодекс, в който българските медии са се ангажирали да уважават неприкосновеността на личния живот на всеки и да избягват публикуването на снимки и записи, направени извън обществените места, ако засегнатите лица не са съгласни.
Призоваваме медиите и колегите журналисти да не допускат нарушаване на човешки права и да държат на авторитета си, а не да го жертват в името на евтини сензации и материали, които биха им донесли мимолетна популярност, за сметка на провалени човешки животи и дискриминация на групи хора.
Още: Любов - тайната на хубавия козунак | Изпечени истории
Още: Кой има имен ден днес, 18 април 2025 г. Честито!