След трагедията в района на Карлово все още се търси причина за наводненията там и се води разследване. Юристи обаче отсега казват, че ще бъдат намерени виновни лица и съветват пострадалите вече да подготвят документи и да са готови да търсят правата си в съда, съобщава БНТ.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
"107 милиона лева се изплатени за въпросните диги на самите реки, където е станало наводнението, а тези диги нямат акт 16 дори и за момента. Безспорно са налице виновни лица", коментира Георги Радков, адвокат.
"Както в Аспарухово така и в село Бисер в началото всичко беше само природно бедствие и никой не беше виновен, а в последствие се установи, че има отговорност, която съответните институции трябва да понесат и да заплатят на пострадалите лица".
Според юристи отсега пострадалите семейства в Карловско трябва да оформят протокол с всички нанесени им имуществени загуби, както и да направят списък за неимуществените вреди, болки страдания и неудобства , причинени от наводнението. Ако за наводнението се установи вина на държавен орган, тогава семействата могат да използват документите в съда.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
"Много често при тежки природни събития причините са комплексни и виновни за това са няколко ведомства. Тогава е много важно хората да не се поддават на различни тези , които се лансилат в обществото , а да отстояват своето виждане за настъпилото събитие ,тъй като те са непосредствените свидетели на събитието", допълни Николай Димитров, адвокат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"В повечето случаи се стига до осъдителни решения спрямо ответника при случай на доказана вина в съда. Данните сочат, че след наводненията във варненсикя квартал Аспарухово и в село Бисер вече има осъдителни решения. Хората там са получили обезщетения, макар и след 10 години съдебни дела".