За съжаление не всички автобуси в България са оборудвани с колани. Това призна старши комисар Бойко Рановски, след като уточни, че вече по закон трябва всички автобуси да имат колани.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Около 13 000 автобуса в България се ползват за обществен превоз. А Рановски каза, че проверка дали има колани се прави само при задължителния годишен технически преглед. Оказа се обаче, че ако няма колани, автобусът пак може да мине технически преглед т.е. наличието на колани не е условие за преминаване на прегледа – поне по думите на Рановски пред БНТ.
Ние сме единствената държава в ЕС, която реши старите автобуси да бъдат оборудвани с колани, след като ги нямат фабрично. А наредбата за реда на изпълнение на закона излезе 12 дни след влизането в сила на закона, посочи Магдалена Милтенова от Конфедерация на автобусните превозвачи. Милтенова добави, че заради това всеки почнал да си слага колани както намери за добре, тъй като няма методика за стандарта.
Според Рановски, европейско изследване показало, че слагането на колан спасява 10 000 живота. Но Милтенова попита как ще се контролират влизащите чужди автобуси в България, ако нямат колани. Тя добави, че според закона автобусите клас „А2” за градския транспорт също трябвало да имат колани – как ще стане това?
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Рановски така и не можа да отговори какво става с чужди автобуси, като се измъкна само с обяснението, че за превози до 30 километра не трябвало да се слагат колани.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Глобата за пътник, непоставил колан, е 50 лева – по Закона за движение по пътищата. 500 лева е за шофьор на такъв автобус, а фирмата-превозвач ще бъде глобена с 3000 лева. Досега, от 30 юни насам, когато вече влязоха в сила новите разпоредби, са глобени четирима шофьори и една фирма, която не си е оборудвала автобуса с колани.
Комисарят не каза как точно шофьорът ще контролира поставянето на колани – единствено заяви, че автобусът може да не тръгва, докато не са всички с колани, но не даде вариант какво става, ако някой си свали колана в движение и не го сложи после.
Какво е положението с коланите в автобусите според експерти, отговарящи за това - научете в този материал!
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК