Столицата Лима е на брега на океана. Там живеят повече от 8 милиона жители, които се включиха в организирана симулация на земетресение, последвано от цунами. Ако това бедствие беше реално, при липса на превенция може да доведе до 50 хиляди жертви, смятат властите, предаде БГНЕС.
Гражданската защита оцени щетите от този фиктивен трус с продължителност 60 секунди на 50 хиляди загинали, два милиона ранени и 200 хиляди разрушени къщи.
"Тази равносметка е най-лошият от сценариите, ако не се подготвяме", обясни кметът на Лима, Сузана Виларан, която по съвместителство е отговорникът за Гражданска защита.
Големият град е разположен в пустиня и е обкръжен с бидонвили.
С масова евакуация на жилища и плажове, фалшиви загинали и ранени и летящи линейки – така хиляди столичани се включиха в мащабна репетиция на действията, които трябва да предприемат в случай на тревога заради магнитуд 8,0 по Рихтер.
"Ние излязохме от болницата бързо, но организирано, евакуирайки десетки пациенти", разказва Милагрос Перес, лекарка в детско отделение, която бе излязла на улицата – най-сигурното място по време на земетресение според спасителите.
Госпожа Перес и 80% от населението на Лима се включиха в тренировките, организирани на национално равнище.
Страхът от силно земетресение в Лима е голям. Столицата често е разлюлявана от трусове със средна интензивност през последните години, но градът не е преживявал мощен трус от 250 години.
Ако при известна цикличност на трусовете продължава "сеизмичната тишина" /както наричат явлението учените/, това увеличава възможността земетресение с голяма интензивност да се случи всеки един момент.
"Значи столицата на Перу, изцяло разрушена от земетресение през 1746 година, днес не е "готова" за голяма катастрофа", добавя кметицата.
Публичните сгради са обзаведени с указатели към сигурните места и табели показват пътищата за евакуация при цунами, но "симулациите са полезни - така знаем, че земята може да се разтърси всеки момент", обяснява Клаудия – адвокатка, която също взе участие в тренировките.
Земетресението от 28 октомври 1746 г. опустошава тогавашния град. Загиват между 15 хиляди и 20 хиляди души. Цунами довършва бреговата зона – там, където днес е аерогарата.
Редактор: Сияна Любомирова