Поради засиления обществен и медиен интерес Окръжна прокуратура Благоевград публикува пълния текст на заключението на вещите лица по назначената по делото за Мина "Ораново" разширена комплексна техническа експертиза, съобщиха от прокуратурата.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Експертизата бе назначена след злополуката в рудник "Ораново" на 16 юли т. г., при която бяха затрупани и загинаха четирима миньори след кален пробив в подетажната 64 галерия. Заключението на вещите лица може да се прочете на официалния сайт на прокуратурата, съобщава БТА.
Ръководената от зам. областния управител Костадин Дурчов група ще набележи мерки за защита на населението и предотвратяване на аварии и щети заради активизирането на свлачището над квартал "Ораново" в Симитли, предаде БГНЕС.
В началото на седмицата комисия, назначена със заповед на областния управител Муса Палев, извърши оглед и проверка на състоянието на свлачище "Ораново", намиращо се в непосредствена близост до регулацията на едноименния квартал на град Симитли. Работата на комисията приключи в петък.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
В определения срок е подготвен протокол с констатации и препоръки, който ще бъде изпратен до съответните държавни институции за предприемане на необходимите действия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Свлачището се наблюдава от две години посредством контролно-измервателна система, която отчита пространствените деформации. Установена е интензивна активност на свличанията над квартал "Ораново". Предстои заснемане на основния свлачищен циркус, който е в близост до регулацията на кв. "Ораново". В долната си част свлачищният циркус има тип на кален поток. Няма точно геодезично измерване на големината на свлачището. Първата задача сега е да се заснеме свлачището към момента, уточняват експертите.
Проблемът със свлачището има предистория. От 1970 г. то е било на територия от 5 дка, през 2010 г. нараства на 56 дка, а към момента е 77 дка. Опасността е свързана с това, че дерето е заприщено и на места се образуват езера. При по-обилен валеж има опасност от заливане на къщите. През 1992 год. откосите са били 0. 5 м до 1 м; сега са над 5 м, а има откоси, които на места са до 20 метра.
Като временно решение на проблема от община Симитли са поставени частично тръби за отводняване на образувалите се завирявания в свлачището и е почистено дерето, което е в непосредствена близост до свлачището.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Зам. областният управител Костадин Дурчов информира, че ще бъдат предприети превантивни мерки в краткосрочен план. Ще бъдат поставени указателни и предупредителни табели с цел информиране на населението за наличие на свлачище. Областна администрация – Благоевград и община Симитли ще потърсят съдействие от страна на МИЕ за ангажиране на концесионера на мина "Пирин-Ораново" за изготвяне на проект за управление на теренната повърхност, включена в концесионната територия.
Община Симитли трябва да предвиди и изпълни мероприятия за отводняването на констатираните негативни форми в свлачището, както и коригиране на дерето чрез насочване оттока в покрит канал в базиса на свлачището. Кметът на общината ще внесе искане за финансиране в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет.
Препоръките за мерки в дългосрочен план са за детайлна картировка на свлачищния район, включваща, геодезическо заснемане на целия район, обхванат от свлачищни процеси, водоизточниците, разломите, установяване на степента на активност за различните участъци и др.
Необходимо е да се събере и информация за местоположение, дълбочина на минните галерии и съоръжения на мина "Пирин-Ораново", за да се направи оценка за тяхното въздействие върху свлачищните процеси.
След приключване на първия етап и анализ на получените резултати ще бъде възложено инженерно-геоложко проучване на свлачището за набелязване на дейности за трайно решаване на проблемите.