68% от българите одобряват използването на „минимално насилие” върху децата (шамари, издърпване на ухо, пляскане). Това сочат резултатите от национално представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) за идеите, заложени в проекта на Закона за детето.
Още: Ротация на българския контингент в многонационалната бойна група на НАТО в България
Още: Най-важните новини за деня: 23 януари 2025 г.
Интересното е, че не регистрираме възрастова специфика в отговорите, т.е., че привърженици на подобни възпитателни мерки се срещат във всяко поколение българи. Налице е обаче тенденция, която се отнася до образоваността на населението – колкото по-образовани са възрастните, толкова по-малко те са склонни да определят като приемливо прилагането на минимално насилие върху децата. И въпреки това, дори и сред висшистите, делът на одобряващите подобни възпитателни мерки е двойно по-висок от този на неодобряващите – коментират от НЦИОМ.
Може да се предполага, че отговорите на подобен въпрос в някаква степен са косвен индикатор за прилагането на минимално насилие. В семейства, които живеят без брак, децата са възпитавани по-често чрез методите на „минималното насилие”.
70% от интервюираните българи са на мнение, че когато става дума за насилие над деца, не бива да се пренебрегват дори подадените анонимни сигнали.
Още: Прогноза за времето - 24 януари 2025 г. (петък)
Още: Георг Георгиев: Най-важното от всичко е, че нашите момчета са живи и здрави в България
Следва да се уточни, че по този въпрос не регистрираме значими отлики между преценките на родителите и на онези респонденти, които нямат деца. Това показва доколко важно е според общественото мнение да се откликва бързо на всеки сигнал за посегателство над дете, дори да съществува риск той да се окаже фалшив – коментират от НЦИОМ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Психолог: След дългата изолация моряците ще имат нужда от период на адаптация
Още: "Неизвестността беше най-тежкото": Българските моряци с първи думи след завръщането у дома
Изследването е проведено в периода 3 – 15 февруари 2012 г.