28 000 души в България ще получат съобщение, което ще ги предупреди в случай на природно бедствие. Това е записано в Националната програма за защита от бедствия 2014-2018 г. (НПЗБ).
Тя беше приета на 7 май от Министерския съвет, но в края на миналата седмица беше качена в портала за обществено обсъждане, пише "Труд".
Телефонните номера на хората в държавата, които първи ще получат съобщение при наводнения, обгазявания, пожари, магнитни бури, биологическо или химическо замърсяване, ще бъдат вкарани в Единната спасителна система. Това ще са представители на изпълнителната власт, силите за реагиране на национално, областно и общинско ниво. На мобилните им телефони ще идват есемеси с известия от рода на "земетресение", "наводнение", "геомагнитна буря", "ядрена авария", "химическа авария" и др.
За такава система се говори у нас от 2006 г. Бившата министърка по бедствията Емел Етем обещаваше до май 2009 г. 28 000 да бъдат уведомявани за аварии с SMS. Столичната община планираше да включи всички софиянци в такава оповестителна система от 2010 г. Последно през февруари 2011 г. кметицата Йорданка Фандъкова бе обявила публично, че до месец ще стартира уведомяването. Досега няма данни някой българин да е получил от държавата или от общината SMS за бедствие.
Правителството е отделило и специално внимание на раздела за геомагнитните бури. Такава по-силна у нас е имало през пролетта на 2010 г. Експертите са записали, че ако има опасност от геомагнитна буря, ще пристъпят към изключване на електричеството, за да се ограничат пораженията.
Особено внимание е отделено на земетресенията. Предстои да бъде изграден и център за ранно оповестяване в Перник. В програмата е записано, че съгласно нормативната карта от 1987 г. 98% от територията на България може да бъде подложена на сеизмично въздействие с магнитуд от 7-а и по-висока степен, от които с интензивност от 7-а степен - 51%, с 8-а степен - 28%, с 9-а и по-висока степен - 19%. Изчислено е, че това може да засегне около 6 340 000 души, което представлява 80% от населението на страната. При по-силни трусове има риск от частично или напълно разрушаване на 26% от сградния фонд.
Към 31 декември 2012 г. у нас работят 77 предприятия, класифицирани и регистрирани като "предприятия или съоръжения с висок рисков потенциал", и 91, които представляват по-малка заплаха за хората.