На фона на зачестилите напоследък въоръжени обири - 250 хиляди българи с лично оръжие. Дали трябва да бъде затегнат режима за получаване на разрешително, както в Америка, така и у нас, е въпрос на гледна точка и индивидуални разбирания. Затова и дебатите са толкова разгорещени, съобщи bTV.
Още: Kaufland кани децата на Варна на неделен куклен театър
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
По данни на Центъра за изследване на демокрацията България е на 14 място в ЕС по брой на оръжията на глава от населението. Критерият на 100 души е 3.9. По данни на МВР общо 250 хиляди българи имат разрешително за ползване на оръжие. В това число влизат оръжията за самоотбрана, лов, спорт и колекциониране. 73 хиляди са бившите и настоящи служители на МВР и военното ведомство. Около 50 хиляди са гражданите, които притежават оръжие заради личното си спокойствие.
Борислав има оръжие от 30 години. Той е само един 73-те хиляди бивши и настоящи полицаи и военни, които притежават оръжие, заради работата си. „Когато се пенсионирах, реших да си го оставя, защото тогава не можеше да си намериш работа, ако нямаш оръжие. И затова толкова много хора имат", казва той.
Според служба Контрол над общоопасните средства, законът у нас е достатъчно актуален и съобразен с европейските норми. Той е в сила от септември 2010 г. В практиката обаче и в иначе добре оформените правила, има пробойни.
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
„Съвършени закони няма. Виждаме в практиката, че не е идеален. Особено по отношение на квалификацията на работниците, които работят в тази сфера. Не може да бъдат с 4 дни курсове. По това се работи и ще променим критериите. При придобиването субектът трябва да притежава основно образование. Това досега го нямаше", обяснява Комисар Божидар Василев, началник сектор КОС, Национална полиция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
Правилата предвиждат и да може да се отказва оръжие на хора, спрямо които има наложена мярка за домашно насилие. Що се отнася до психологическите тестове, проблемът се криел по-скоро в контрола над прегледите, а не в изискванията в тях.
По данни на МВР юридическите лица у нас, които имат право на оръжие, са 5010. Те притежават близо 39 хиляди оръжия за служебни цели. В това число влизат охранителни фирми, служители на Агенцията по горите, Митниците, Държавния резерв.
Физическите лица с пистолети пък са близо 250 хиляди. Те носят около 350 хиляди броя оръжия. Над 50 хиляди души пък имат оръжие за собствена сигурност.
Още: Почина диригентката Адриана Благоева
Още: В нощта срещу четвъртък: Ограничават движението по магистрала "Хемус"
От служба Контрол над общоопасните средства обявиха, че през последната година са зачестили сигналите от граждани, които съобщават за необосновано ползване на оръжие. В повечето случаи хората са сигнализирали за бракониери.