Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

22 станции в столицата ще следят за фини прахови частици, обещаха от общината

25 февруари 2019, 21:00 часа • 4913 прочитания

22 измервателни станции ще следят нивото на фини прахови частици и вредни газове в София. Това съобщи Теодора Полимерова от Столична община по време на втората работна среща при омбудсмана за чистота на въздуха и уточни, че в район "Красна поляна" ще има 2 станции - на обръщалото на трамвай 10 и на сградата на районната администрация. Ще се поставят станции и в "Люлин", "Овча купел","Сердика" и други райони на столицата. Общо 100 станции ще бъдат монтирани по съвместен проект с Тирана, Солун, Скопие и Никозия каза още Полимерова.

Повод за свикване на форума станаха постъпилите при омбудсмана десетки жалби на граждани от цялата страна, сред които най-голям брой от жители на столицата – от кв. „Красна поляна“, кв. „Овча купел“, кв. „Западен парк“, район „Надежда“. Хората поискаха институциите да поемат ясни ангажименти за справяне с наднорменото замърсяване на въздуха.

На 15 април работната група при омбудсмана за чистотата на въздуха ще се събере на трета среща, за да направи преглед на постигнатото и да набележи нови мерки и задачи на институциите. Това обяви омбудсманът Мая Манолова в края на срещата.

Десислава Малинова, жител на столичния квартал "Красна поляна" сподели, че не се чувства нито обнадеждена, нито разочарована. Поставянето на измервателни станции в "Красна поляна", които да отчитат качеството на въздуха в реално време е едно от исканията на съкварталците й от години. "Най-близката станция до нашия район се намира в кв."Хиподрума" и е разположена в парк, така че е абсурдно тя да отчете замърсяването в "Красна поляна" и замърсяването, което идва от "Факултета" и от т.нар. виетнамски общежития", изтъкна Малинова.

Всичко се случва адски бавно, оплака се тя - обещанието за станция в район Красна поляна беше от 2017 г., а вече сме 2019 и още няма станция, подчерта тя. "За жителите на района е много важно да имат актуална информация, за да може да бъде анализирана и използвана пред институциите. Защото замърсяването се усеща от гражданите, усеща се и от работещите в администрацията, но не и от институциите. Институциите не искат да го припознаят като проблем", изтъкна още Малинова. Изключително трудно е, подчерта тя - да убедим институциите, че имаме проблем. Ако разполагаме с данни, поне ще имаме  на какво да се основаваме в исканията си пред тях", добави тя.

"Освен поставянето на станциите искаме и незабавно промяна в заповедта за а настаняването и наредбата за настаняване в социални жилища, тъй като там е големият проблем - там ежедневно в зимния период се горят битови отпадъци", подчерта жителката на "Красна поляна" и посочи, че и незаконните гета на територията на"Факултета също генерират замърсяване на въздуха на целия район заради горене на битови отпадъци.

"Настояваме  горенето на битови отпадъци да бъде инкриминирано. В момента това се наказва с административно наказание, но както знаем нито се заплащат глобите, нито оказват някакво влияние", заяви още Малинова

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес