В хода на проверка от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) е установено, че 2400 язовира и съоръжения към тях са в неизправно състояние. 81 са в предаварийно състояние. Съгласно Закона язовири в предаварийно състояние трябва да бъдат изведени от експлоатация. Мярката се налага със заповед на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Към този момент няма данни агенцията да е наложила принудителна административна мярка по отношение на който и да е от язовирите.
Още: Кои са най-предпочитаните дестинации сред българите през ноември?
Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?
Общо 205 са тези язовири, които в най-голяма степен и представляват опасност от аварии и наводнение, но още не са обявени мерки за обезопасяването им. Най-много такива язовири има в областите Плевен, Враца и Велико Търново. Това заяви зам.-главният прокурор Ася Петрова.
По думите ѝ при наличието на констатации за язовири в предаварийно състояние, при което това е факт още от месец ноември 2016, е следвало Законът да се приложи и председателят на ДАМТН да наложи мярката. По отношение на всички останали е следвало да се прецени дали са били налице основание налагане на мерки, за да няма опасност от възникване на аварии.
Имаме данни от докладите до нас от контролния орган, че до настоящия момент са образувани 13 административно наказателни производства. В пет случая има издадени пет наказателни постановления, с които са глобени виновните лица, допълни още Петрова пред БНТ.
Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание
Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ
Тази цифра от пет наказателни е несъизмеримо малка и дава основание да заявя, че контролният орган е пасивен и не прилага Закона с необходимата тежест.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради снега: Остава кризисна ситуацията в Троян, Ловеч и Самоков