Близо 150 000 българчета страдат от затлъстяване, което е един от факторите за увреждане на бъбреците. Това съобщи доц. Анелия Буева, национален консултант по детска нефрология, цитирайки данни от извършен национален скрининг.
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Наднорменото тегло е опасно дори за пеленачетата, особено за недоносените, но у нас все още битува представата, че дебелото бебе е най-хубавото, обясни доц. Буева на регионална конференция „Бъбречни заболявания и затлъстяване“ във Варна, организирана от детската болница „Д-р Лисичкова“ и Българската бъбречна асоциация, пише Труд.
Нейният председател доц. Стефан Кривошиев посочи, че едва 28,2 на сто от българите над 20 г. са с нормално тегло, а над 33% са затлъстели. След 45 г. проблем с килограмите имат близо 40%.
Най-често дебелеят хората с ограничени финансови възможности, докато по-заможните вече се хранят по-здравословно. Съветът на специалистите към страдащите от затлъстяване е поне веднъж годишно да изследват бъбреците си, да повишат двигателната си активност, да пият повече вода и да правят умерени, а не драстични диети.
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа