Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

1,4 загинали дневно на пътя от началото на 2022 г. - какви мерки са необходими?

08 август 2022, 10:17 часа • 3717 прочитания

Пътнотранспортният травматизъм е най-голямата заплаха за живота и здравето на българските граждани от началото на 2022 г. Това показва анализ на Института за пътна безопасност.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

За първите седем месеца на годината от пътнотранспортни произшествия са загинали 288 души, което прави средно 1,4 загинали на ден. Тежко ранените са 4472 души, което е средно 21,1 на ден.

Институтът констатира, че през месец юли, след като правителството обяви война на нарушителите по пътищата в България (заради катастрофата на бул. "Черни връх"), загиналите са 63-ма, което е 2,03 души средно на ден. Нарастването е с 0,63 на ден. При тежко ранените е отчетено още по-драстично нарастване през юли - 899 пострадали, или 29,01 средно на ден. Нарастването е със 7,91 тежко ранени на ден спрямо годишната база.

"Изводът от данните за пътнотранспортния травматизъм е, че въпреки декларираните усилия от страна на правителството, жертвите и тежко ранените продължават лавинообразно да се увеличават. При съставянето на правителството на Кирил Петков един от приоритетите, записани в коалиционното споразумение, беше именно повишаване на безопасността на движението по пътищата. За седемте месеца на управление не бе извършена нито една реформа/промяна на модела на споделената (без)отговорност в 12-те институции с отговорности за управлението на риска от ПТП", гласи позицията на Института за пътна безопасност.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

Те твърдят, че в този период имало "имитация на действия с лозунги и закани", както и пълен отказ за изграждане на нова платформа за безопасна транспортна среда. Припомнете си какво каза дългогодишният ни рали състезател Димитър Илиев за цялата система, след като в първата половина на юли напусна зам.-председателския пост в агенция "Безопасност на движението по пътищата".

На 2 август президентът Румен Радев представи приоритетите на служебното правителство. Отново един от тях е безопасността на движението по пътищата. Затова експертите на Института за пътна безопасност са идентифицирали няколко риска и заплахи от настъпване на тежки ПТП, с които дават съвет на служебния кабинет "Донев" за бъдещите им действия:

- Силно токсична корупционна среда при управлението на транспортната система. Необходими са незабавни кадрови и структурни промени в цялата система.

- Неефективен контрол и компрометиран административно-наказателен процес. Необходимо е обучение на Пътна полиция за прилагане на динамичен и широкообхватен контрол, както и разработване на извънредна процедура по установяване и наказване на системните нарушители на ЗДвП.

Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.

Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)

- Управлението на пътната инфраструктура е подложено на политически и корупционен натиск. Проблемът е не дали да се разплатим с пътностроителните фирми, а кой да се разплати. Този процес продължава още от служебните правителства на Стефан Янев.

"Необходимо е незабавно повишаване капацитета на държавното дружество „Автомагистрали“ ЕАД, което да поеме всички аварийни ремонти и неотложни дейности по поддръжката на републиканската пътна инфраструктура. В противен случай, всички ще бъдем заложници на вече изградения модел за управление на пътната инфраструктура", алармират от Института за пътна безопасност.

Според тях е необходимо незабавно възлагане на международен одит за безопасност при построените и ремонтирани пътища от 2019 година до днес.

"Налице е демагогия и некомпетентност при управлението на транспортната система. Необходими са незабавни промени в управлението на Пътна полиция, АПИ, Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата и „Автомагистрали“ ЕАД. Промените би следвало да се извършат на база концепция за развитие на пътната безопасност за следващите пет месеца. Концепцията трябва да бъде приета от Министерски съвет и към нея да има план за действие, както и персонално отговорен заместник министър-председател за изпълнението на плана", гласи още позицията им.

Експертите на Института за пътна безопасност очакват в спешен порядък да получат отговор от министър-председателя Гълъб Донев за "предприетите конкретни действия и очакван резултат от тях".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес