100-метров водовъртеж е разрушил инфраструктурата в пещерата Дяволско гърло при наводненията през уикенда. Реката е вдигнала нивото си драстично и е завлякла със себе си огромно количество дървен материал, който е достигнал до централната зала на пещерата и е причинила и запушване на сифона.
Още: Прогноза за времето - 24 декември (вторник)
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
През изминалата вечер Владимир Солаков от туристическо дружество „Орфей”- Девин, които стопанисват обекта, е опитал да влезе, за да види щетите, но не е успял, защото основната зала на пещерата все още е била пълна до горе. Постига успех едва 16 часа след бедствието.
"Водовъртежът е причина за разрушаване на парапетите, електрическите инсталации и маршрутите вътре в пещерата. Следващата стъпка ще бъде да намерим електротехници, които да възстановят електрическата инсталация, което е трудно занимание, защото това са 260 метра под земята и сто процента влага. Ще се опитаме да направим организация от 15-20 души, които да внасят вътре чакъл и пръст, за да възстановят пътеките и площадките.", споделя пред екипа на Actualno.com Владимир Солаков.
Още: Близо 130 000 превозни средства са излезли от София на 20 и 21 декември
Още: Лъчезар Тошев: Моралът в България се разрушава поради липса на справедливост (ВИДЕО)
По негови думи отстраняването възстановяването на Дяволското гърло може да струва десетки хиляди левове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Неустоимите коледни предложения още са тук
Още: Производител на нашумели шоколадови изделия: Гарантираме прозрачност и качество
„Притеснен съм повече за населените места нагоре, отколкото за пещерата, защото това, че в момента преминават хора върху малкото останал асфалт горе, е абсолютна лудост. Едното платно е във водата, другото е подкопано, под него е кухо и асфалтът стърчи. Това нещо пада отведнъж, за секунда. Аз минах пеша, никога не бих минал с кола през там. Трябваше машини да са прекъснали пътя изцяло, да са издълбали целия пълнеж отвътре и да се прави подпорна стена, защото климатичните условия скоро няма да позволят и това. И ако хората продължат да пътуват оттам, може да стане беля“, смята Солаков, който е и бивш зам.-кмет на община Девин.
Пещерата към този момент не може да се посещава, а Владимир е категоричен, че ще направи всичко възможно тя да бъде възстановена в най-скоро време и дори да бъде по-красива от преди за своите посетители.