"С голяма загриженост ви призовавам да спазвате противоепидемичните мерки - да носите маски, когато сте сред хора, да миете и дезинфекцирате често ръцете си и да спазвате дистанция. Избягвайте масовите събирания и мероприятия! Само така ще намалите и ограничите риска от заразяване с COVID-19. Вирусът е реален и коварен! Не го подценявайте! Най-честите симптоми са: главоболие, температура до 38°С, болки в мускулите, отпадналост и странното усещане, че нещо се случва с тялото ви. Носът се запушва и губиш обоняние. Друг характерен признак е, че се редуват дни с по-добро и по-лошо състояние. Още при първите симптоми е необходимо да се изолирате и да се обадите на личния си лекар. Само така ще опазите близките и колегите си. Навременното лечение пък ви дава шанс заболяването да протече без усложнения". Това написа във фейсбук профила си зам.-кметът на Девин Диана Чаушева.
Тя е с коронавирус от една седмица и е в изолация.
"Исках да фиксирам вниманието на хората, че наистина нещата са сериозни, особено които се забавят с лечението и не вземат адекватни мерки, тогава наистина се усложняват нещата. Не знаеш накъде ще тръгнат", заяви за Actualno.com Чаушева.
Тя обясни, че работата в общината си продължава.
"Ние сме двама заместници. За това, което касае моята сфера, се чуваме, обсъждаме ги. Карантинирани в общината няма. Сама съм в кабинета. Няма хора, с които да съм общувала непредпазливо. Като излизаме в коридора, сме с маски, гледаме да си пазим дистанция. Карантинирани са само контактните от първа линия - вкъщи и тези, с които съм имала пряк контакт и продължителен, без дистанция. Карантинирани са ми само близки и приятели. Заразяването ми не е станало в общината, убедена съм, по-скоро в контакт с близки", поясни тя.
Каза, че сега се чувства добре, тъй като са останали само слабо изразени симптоми.
„В началото бяха по-силни - умора, отпадналост, безапетитие, без обоняние и вкус. С това се разминах, без усложнения. Снимка правих на бял дроб, нямам пневмония. Различното от другите грипове, поне при мен, е, че умората е много силна. Сякаш както си трудоспособен, изведнъж си като смачкан. Нямаш хрема, но носът е запушен и някакво странно усещане на разпад. Силно главоболие имах първите два дена. Първоначално не го отдавах на вируса. Мислех, че просто съм изморена от работа. Но като разбрах, че може да е коронавирус, се самоизолирах. Това беше миналия четвъртък. В петък ми взеха теста. Пожелавам на всички да са живи и здрави, на болните да оздравяват и всеки да минава по възможно най-лекия начин. А тези, които не са го хванали, наистина да се пазят, защото не се знае какво може да му се случи по време на заболяването. Най-опасното е емболията, защото вирусът разяжда малките съдове. Оттам правят тези инциденти и е високата смъртност“, посочи Чаушева, която по професия е медицинска сестра.
По думите ѝ, вирусът съсипва малките съдове и оттам идват предпоставките за различни видове инциденти, които се случват от съдов характер - мозъчни инсулти, инфаркти, белодробни емболии.
"Това са най-опасните странични ефекти от този вирус. Затова в терапията включват и препарати, които разреждат кръвта - аспирини, фраксипирини и др. Антистенокардинът има такъв ефект. Задължително в терапията на болните, дори и на домашно лечение, присъстват такъв препарат. Пият го с месеци даже. За препоръчване е след изписването до месец-два-три да го пият след като са изкарали вируса", обобщи тя.