Повече от две години се протака вече планираното строителство на третокласния път Белица – Загражден, който свързва Пловдивска и Смолянска област от източната страна. Срещу процедурата няма нито една жалба. Осем месеца са минали само от подписването на договор с изпълнителя.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
И изведнъж Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) избухна с прессъобщение до медиите и новина, че целта им е работата на обекта да започне колкото се може по-скоро.
Нека погледнем „исторически“ на този обект.
Пътят е третокласен, държавен, на места черен. Той е от изключителна важност не само за община Баните, чието население много години призовава държавните институции да го направят по-скоро, а и за източната част от област Смолян.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Населението на Баните, Загражден, Давидково, Вълчан дол, Глогино, Рибен дол, Две тополи и др. неведнъж е организирало подписки и протести.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
На 22 май 2017 г. кметът на Баните Милен Белчев уведомява областния управител, че жителите на Загражден са крайно отегчени от многобройните молби и настоявания за изграждане на отсечката. И че за 4-ти юни планират стачни действия, изразяващи се в блокиране на пътя Асеновград - Смолян на разклона за гр. Лъки (Юговското ханче).
В тяхна подкрепа се обяви и областният управител на Смолян Недялко Славов с аргумента, че кризисните ситуации през последните години, предизвикани от зачестилите стихийни бедствия, показват, че единственият път, който свързва директно Пловдив и Смолян, е крайно недостатъчен.
Той е категоричен, че трябва да се търси алтернатива на пътя Асеновград – Смолян и че изграждането на участъка Белица-Загражден напълно отговаря на изискванията за такъв път.
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
В резултат на всичко това през лятото на 2017 г. на обекта дойде шефът на АПИ тогава инж. Дончо Атанасов и се срещна с жителите на село Загражден.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков пък свика спешна среща, да обсъдят какво ще се прави.
Решено бе обектът да се финансира със средства Агенцията, но не от бюджета й за 2017 г., защото не са заложени в него, а от следващия. Три месеца по-късно – през септември, бе обявена и обществената поръчка в търсене на изпълнител за почти 8-километровия участък.
На 13 февруари 2018 г. бяха отворени първите пликове на кандидатите: „ИСА 2000“ ЕООД; ДЗЗД „Ела инженеринг“ (с участници „Ела“ ЕООД и „Пътстрой“ ООД; „ПСТ груп“ ЕАД; „Галчев Инженеринг“ ЕООД; „Мегаинвест – холд“; ДЗЗД „АПП Белица“ (с участници „Агромах“ ЕООД и „Пътища Пловдив“ АД).
Вместо обаче да се продължи със следващите крачки до избор на изпълнител, който миналото лято да заработи, процедурата замръзна. За цяла година и един месец.
А участъкът е важен за единствената област, до която достъпът е само с автомобили. Той се явява алтернатива на второкласния път Пловдив – Смолян, по който често стават срутвания и бива затворен.
На медийно запитване за огромното забавяне миналата година от АПИ отговориха, че ще спазят поетите ангажименти за обекта и той ще бъде реализиран през 2019 г.
„Предвижда се строително-монтажните работи да стартират през първата половина на 2019 г.“, заявиха още от АПИ.
Днес, 2-ри август 2019 г., обаче, година по-късно, Пътната агенция съобщава следното: „Подготвя се техническият проект за строителството на 7,5 км от път III-8611 Белица - Загражден. Амбицията на Агенция „Пътна инфраструктура“ е работата на обекта да започне колкото се може по-скоро“.
АПИ също подчертава, че третокласният път осигурява бърза връзка на жителите на Баните, Давидково и Загражден с област Пловдив и е алтернатива на път II-86 Пловдив - Асеновград.
Проектът е на стойност 4 124 136 лв. и е включен в годишната програма на АПИ за 2019 г.
Новото е, че се предвижда цялостната му реализация да приключи през 2020 г.