Община Чепеларе е извадена от списъка на общините с финансови затруднения или т.нар. финансов мониторинг.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Финансите ѝ са наблюдавани от 2016 година, след като се оказа с повече от три нарушени показателя, разписани в Закона за публичните финанси.
За да разясним как една община попада в списъка на общините с финансови затруднения и как напуска този списък, разговаряхме с началник-отдел „Финансово-счетоводна дейност“ в Община Чепеларе Веска Димитрова.
„В Закона за публичните финанси са разписани правила, според които всяка една община може да се озове в наблюдавания списък на общини с финансови затруднения, ако не спазва финансова дисциплина“, обясни тя.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
„Показателите, които се следят, са шест: процент на събираемост на данък недвижими имоти и данък превозни средства, съпоставен със средната събираемост за страната; поети ангажименти; задължения за разходи; просрочени задължения; нарушения при плащане на общинския дълг по реда на чл. 32 от Закон за общинския дълг и отчитане на бюджетното салдо за последните 3 години. Има определени проценти, всичко е описано много подробно в чл. 130, гл. 8 от Закона за публичните финанси. Ако една община надхвърли определените параметри, тя е в нарушение и в риск. Ако едновременно са нарушени три или повече показателя, общината се оказва в списъка на общини в затруднено финансово положение“, допълни Димитрова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Община Чепеларе нарушава параметрите системно от 2016 до 2019 година, като една от тях са нарушени едновременно 4 показателя.
„През 2018 успяхме да подобрим събираемостта, но все пак останахме в списъка с три нарушени показателя. В същия закон са разписани правила и процедури, които всяка затруднена община трябва да предприеме, за да подобри финансовото си състояние. В такива случаи се прибягва до прилагане на план за финансово оздравяване, като в него следва да се разпишат всички мерки по всеки нарушен показател. Съответно Министерството на финансите и Агенцията за държавна финансова инспекция следят дали и как предписаните мерки се изпълняват и дали водят до постигане на финансова устойчивост на общината“, посочи още експертът.
През 2020 г. община Чепеларе изготви план, единодушно подкрепен от Общинския съвет. Финансовото министерство го одобри и предостави на администрацията 2,5 млн. лева безлихвен заем.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
„В края на 2020 ние показахме едни много добри резултати - от 166% поети ангажименти паднахме на 93%. От тях 64,4% са с осигурено финансиране – така, че реалната стойност по този показател е 26,8%.
От представения отчет за 2020 година става ясно, че един от трите нарушени показателя – задължения за разходи – е трайно подобрен и Община Чепеларе излиза от списъка на общините с финансови затруднения.
Относно изразеното в обществото недоумение как община с 5,5 млн. лева дълг излиза от списъка на общините в затруднено финансово състояние, началникът на отдел „Финансово-счетоводна дейност“ каза още, че наличието на този дълг няма отношение към процедурата по влизане или излизане на една община от въпросния списък и е много лаишка проява да се търси проблем там.
„Дългове имат дори най-богатите организации, компании, държави. Същественият и определящ фактор е дали субектът – без значение дали фирма или община – има възможност да обслужва безпроблемно дълга си. Община Чепеларе вече е в състояние да обслужва този кредит – и, пак напомням, изплащали сме подобни суми в по-кратки срокове. Така, че този дълг не е пречка за изваждането ни от списъка на общините в затруднено финансово състояние“, поясни финансистът на общината.
Тя подчерта, че въпросната процедура се движи по строги правила и критерии и ако има пречка, общината просто нямаше да бъде извадена от този списък.
„Нещата са прости и ясни: ние бяхме в списъка заради три нарушени показателя. По един от тях показваме трайно подобрение, следователно вече няма причина да сме в този списък. Останалото са спекулации и тълкувания от неспециалисти“, посочи още Димитрова.