Ако до 15 септември под срутището между Смолян и Мадан не се отвори път поне в едното платно, имаме основание всички да протестираме, заяви областният управител на Смолян Недялко Славов в отговор на журналистически въпрос.
Снощи на срутището след работно време се състоя първата от планираните поредица срещи с протестиращите срещу бавната реакция на Агенция „Пътна инфраструктура“.
За това –всеки понеделник от 18 часа да обсъждат какво се прави по обекта, се договориха двете страни на последния протест в петък.
По думите на Славов ръководството на АПИ е поело достатъчно сериозна отговорност и очаква ангажиментът да бъде изпълнен. Той съобщи, че е предал каква е заканата на протестиращите - че след 15 септември няма да се затваря само този участък, а всички главни пътни артерии.
"Това, че физически няма работа на терен, не означава, че времето е пропиляно, през това време са провеждани процедури - по изготвяне на технически експертизи, предпроектни проучвания, приемане на техническите проекти от страна на възложителя, възлагане на изпълнението", посочи областният управител.
Хората сравняват ситуацията със срутището на Юговския разклон, където реакцията бе в рамките на няколко часа.
"Бъркате това, което е срутено на момента и срутищно-свлачищен процес"отбеляза шефката на Областното пътно управление инж. Костадинка Миланова.
Славов информира, че сондирането е започнало, доставени са анкерите и започва укрепването на ската.Дървета и храсти, които пречат, са отстранен. Високоякостните мрежи все още не са доставени. И когато се укрепи и замрежи, тогава следва разчистването.
"Недопустимо е в активен свлачищно-срутищен процес ние да махаме онази част, която благоприятства стабилизирането на скалните маси. Падналата част от скалните маси в момента играе благоприятна роля, това е т. нар. контрафорсен ефект на тези скални маси“. Това обясни доц. Стефчо Стойнев (ръководител на екипа, който предлага решенията за проблемния участък), но през март месец, когато тъкмо се бяха срутили скалите на площ около 25 декара над главния път Смолян – Мадан. Проблемът тогава бе определен като „най-голямото срутище на главен път в България“.
Според местните хора обаче, с тези темпове, с които се работи, до 15 септември пътят не може да се отвори и отсега е ясно, че в посочения срок това няма да стане.
Чуха се мнения от хора, занимаващи се с пътно строителство, че е можело за няколко дни да се свлече целият скат, да се разчисти и да се пусне главният път за движение. Според тях това нямало да навреди нито на електропровода, нито на водопровода, които минават през срутището. Но бавенето според местни хора било заради намерение на някои хора на високи позиции да си разделят някакви пари.
Междувременно, докато възрастните обсъждаха как да решат наболелия проблем, момче на видима възраст около 4 години – син на протестиращ, построи миниатюрна подпорна стена точно под срутището.