Недоволни родопчани протестираха тази сутрин до срутището на главния път между Смолян и Мадан. Макар протестът да беше обявен от тролове в социалната мрежа Facebook, на него се отзоваха истински разгневени жители на двата града и селата между тях, предава кореспондентът на Actualno.com от града. Те блокираха движението в двете посоки.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Хората са ядосани, защото срутището е от март месец, но още нищо не се прави. Наближава зима, а тогава новоизграденият обходен път през Влахово няма да може да се ползва, защото е ужасно стръмен и тесен. Те не вярват, че е имало укрепителни действия по пукнатините над срутените скали.
Едното платно по главния път до скалната маса е годно за преминаване, но е препречено с огромен камък. Има и знаци за забранено преминаване. Вижда се обаче, че този камък е системно преместван, за да се осигури специална възможност на някой да мине и да не заобикаля през Влахово. И след това се връща обратно на мястото му. Асфалтът там е ужасно разровен.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
"Няма нормална държава пет месеца да не пипне едно свлачище на международен път. В същото време някои си махат камъка, който е сложен да препречва пътя. Всички други обикаляме. Знаците трябва да са валидни за всеки, защо тях не ги глобяват?!", ядосват се протестиращите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Областният управител на Смолян Недялко Славов застана пред протестиращите още в 8 часа сутринта заедно с шефката на Областното пътно управление инж. Костадинка Миланова. Той обясни, че ангажиментът на държавата, на Агенция "Пътна инфраструктура", е пътят да бъде пуснат до 15 септември. "Обходният път е вариант само за лятото. Никой не го разглежда този вариант за зимата", подчерта той и призова да не се подценява това свлачище.
Според хората обаче укрепването му и пускането на пътя е могло да стане за седмици или месец. Бавенето според тях е с цел едни хора да вземат едни пари. Те смятат, че с дадените за обходния път 2,5 млн. лева е можело да се разчисти участъкът. „Пет месеца не мръдна нито един камък. Стига с тия палячовщини, вземете се в ръце!“, призоваха те.
„Укрепването на свлачището ще бъде на два етапа. Първият е този, който предвижда замрежване и пускане на пътя. Замрежване означава основно анкериране и монтиране на високоякостна мрежа, която се чака да се достави от Швейцария. Тя позволява на 1 кв. метър десетки тонове да се задържат. Второ, свлачището не е мръднало през тези два месеца, дори при тези обилни валежи, защото горе, на пукнатините има положена мембрана, която не позволява на водата да влиза в пукнатините“, посочи областният управител.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Той допълни, че в средата на август предстои полагането на тази мрежа. Дотогава ще се почне анкерирането. А трайното укрепване на свлачището - с подпорни стени, с пилоти, предстои да бъде извършено след провеждане на обществените поръчки. Дейностите се разделят на две - аварийно възстановяване, което предвижда възстановяването на терена - това ще се случи тази година и пътят ще бъде пуснат до есента. А трайното укрепване вероятно ще е през следващата година“, посочи Славов.
„Как може да се допусне такова разхищаване на пари, което обяснявате? Аз ви казвам, че за тези 2,5 млн. лв., с които направихте пътя, щеше да стане мост и това свлачище щеше да се заобиколи. А сега ще дадете едни пари и догодина това свлачище пак ще падне“, бе репликата на протестиращ.
Гневна родопчанка изказа мнение, че по свлачището не се работи, „защото в този регион - от Смолян до Мадан сме българо-мохамедани и се налага дискриминация. Ако бяха населени места с чисто християнско население, пътят за 24 часа щеше да е отворен“.
Хората поискаха от областния управител още днес да се разпореди така, че да се преустанови напълно преминаването на абсолютно всички превозни средства под свлачището, за да е справедливо. Не за някои да може, за други – не. Те се заканиха, че ако до две седмици не видят багери и трактори на обекта, няма да търпят повече.