На областните дирекции на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е препоръчано да не дават информация на граждани и медии във връзка с доставката на плесенясал кашкавал по схемата "Училищно мляко" в сливенските училища. Това предаде кореспондентът на Actualno.com от Сливен.
Миналата седмица класни ръководители и директори сигнализираха, че питомците им са получили кашкавал с плесен за закуска.
Етикетът на млечният продукт сочи, че той е произведен на 08.05.2018 г., а срокът му на годност е до 24.06.2019 г. Според Българския държавен стандарт обаче този срок не може да е по-дълъг от 10 месеца.
Директорът на Областната дирекция на БАБХ в Сливен д-р Пламен Пенчев категорично отказа да коментира колко са сигналите, подадени от сливенските училища, кой е реалният доставчик на млечния продукт и какви мерки са предприети за пресичане на следващи гафове, застрашаващи здравето на учениците.
От пресцентъра на БАБХ съобщиха за Actualno.com, че сигналите, подадени към Областната дирекция в Сливен, са два, но не назоваха конкретната фирма, доставила разваления кашкавал, с мотива, че в момента текат спешни проверки. Очаква се те да приключат до няколко дни.
Началникът на Регионалното управление по образованието в Сливен Боян Аксаков каза за Actualno.com, че храните по програмата „Училищно мляко” се осигуряват по договор между самите учебните заведения и фирма-доставчик, избрана от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ), а контролът върху качеството на млечните продукти се осъществява от Агенцията по безопасност на храните. Той увери, че веднага след първия подаден от начално училище „Васил Левски” сигнал за плесенясал кашкавал е потърсил за съдействието на Областната дирекция на БАБХ.
От думите му стана ясно, че генерален доставчик за град Сливен по схемата "Училищно мляко" на ДФЗ е хасковската фирма "Млечни продукти Тракия" и тя работи с почти всички начални и основни училища в града. Според запознати обаче реалният производител на мухлясалия продукт е от Ямбол.