Николай Грозев ръководи община Нова Загора за трети пореден мандат - от 2007 година насам. Завършил е висшето си образование в Института за учители специалисти – гр. Сливен. Шест години е бил инструктор към СБА – Нова Загора, а до избирането му за кмет на общината е управлявал частен бизнес.
Г-н Грозев, рамката на тазгодишния бюджет е в размер на 30,8 млн. лв. Какви са приоритетните дейности, планирани през годината?
Да, рамката на бюджета на община Нова Загора за 2018 г. е в размер на близо 31 млн. лв. Завишението е както в размера на държавните приходи, така и на местните, което ни дава възможност за осигуряване на средства във всички сфери на обществения живот. С този бюджет ще успеем да запазим устойчива инвестиционната ни политика за подобряване и развитие на инфраструктурата, а същевременно да обезпечим и работата на администрацията, образователната система, социалната сфера и здравеопазването в общината.
За да осигурим всяка една от тези дейности, освен планираното държавно финансиране, сме заделили над 6 500 000 лв. от местните приходи за обезпечаване работата на детските градини, детската ясла и яслените групи, здравните кабинети и подпомагане на общинската болница. Обезпечили сме работата също на домашен социален патронаж на пенсионерските клубове. Планирани са средства и за дофинансиране дейността на музея и художествената галерия, спортните бази и клубовете, обредните дейности и други дейности по културата. Осигурени са средства и за опазване на обществения ред и сигурност, текущи ремонти и зимно поддържане. Разбира се, значителен дял от средствата от местни приходи са заделени за инвестиционни разходи.
На каква стойност е капиталовата програма за годината?
Проектът за капиталови разходи за 2018 г. възлиза на почти 8 млн. лв. и обхваща над 40 обекта, които трябва да реализираме за годината. Една голяма част от тях вече се изпълняват още от предходната година, а по останалите започваме да работим веднага след приемането на бюджета.
С удовлетворение мога да кажа, че за втора година залагаме на инвестиционна програма, в която малките населени места на общината да получат значителен финансов ресурс – над 1 000 000 лв. Ще се реализират приоритетните обекти в повече от половината села. Планираме благоустрояване на селата Радево и Ценино, основен ремонт на кметствата в Каменово и Караново, ремонти на улици и пътища в селата Кортен, Омарчево, Баня, Дядово, Богданово, Каменово, Млекарево и Радецки.
Кои обекти от капиталовата програма са с най-мащабно финансиране?
Няколко са мащабните проекти, с които сме се захванали. Още от 2017 г. сме започнали реализация на идеята за изграждане на покрита трибуна и съблекалня на градския стадион в Нова Загора. Отделените средства са в размер на 950 000 лв., като до момента сме на етап проектиране. През тази година ще започнем и реалното изграждане. Продължаваме със строежа на културно-информационен център „Дом на доброто“ на Дядо Влайчо, където сме заделили близо 500 000 лв. Предстои основен ремонт в междублоковото пространство в ЖК „Загоре“, за което сме заделили 300 000 лв. Там също идеята е интересна и съм сигурен, че ще допадне на живущите в комплекса. Заделили сме над 1 300 000 лв. за ремонт на улици в града, като разчитаме ВиК-дружеството да извърши подмяна на водопроводите по тях, за да можем и ние своевременно да обновим уличните платна. Като цяло капиталовата програма е доста амбициозна, но ще направим всичко възможно да я реализираме.
Каква бе 2017 г. за Община Нова Загора – как я приключихте финансово и с кои реализирани важни проекти?
Като видя свършеното, трябва да кажа успешна! Успяхме да превърнем много добри намерения в сбъдната реалност. Не мога да не отбележа, че в края на 2017-та година вече са факт 11 обновени жилищни сгради с постигната енергийна ефективност по Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Санирани са и сградата на СУ „Иван Вазов“ – начален етап и ПГСС. Изцяло нов облик има и сградата на РУ „Полиция“. Инвестирахме и обновихме площади, улици, кметства, здравни служби и читалища в 16 села. Изградихме паметник на Освобождението на Нова Загора. Започнахме изграждане на „Дом на доброто“ в памет на пророка на народа Дядо Влайчо, в родното му с. Коньово. Общината ни е финансово стабилна, без просрочени задължения, което ни дава възможност да продължим да я развиваме.
Кои европроекти са планирани за изпълнение през 2018 година?
Продължаваме да работим по започнатите проекти през предходната година. В ход е санирането на 10 жилищни блока по Оперативна програма „Региони в растеж“. Предстои санирането на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Обявихте конкурс за нов герб на община Нова Загора, защо?
Инициативата беше на Общинския съвет и е в отговор на питания на наши съграждани. Мисля, че няма нищо лошо в това да се помисли върху нов символ, който да бъде по-близък и възприемчив за нашите съграждани. Да отразява в по-голяма степен нашите традиции и настоящо развитие. Очакваме идеи!
През декември месец дадохте старт в изграждането на Мемориален комплекс „Дом на доброто“ в с. Коньово. Как се роди тази идея?
Да, започнахме реализацията на една моя идея, целяща да съхрани и направи по-достъпна за хората личността на един свят човек, живял по нашите земи – Дядо Влайчо. Пророкът на народа, както е известен сред населението. Един човек, за който духовното е било над материалното, който е помагал без да иска нищо в замяна. Човек, който за мнозина в онези времена е бил подкрепа и опора, сила и възможност за нов живот. Днес повече от всякога ни е необходима вярата в доброто и именно за това реших да поставя началото на нещо ново. Искам в този „Дом на доброто“ хората да могат да усетят присъствието на един обикновен човек с необикновена дарба. Да почерпят сила от неговата вяра в доброто и тя да ги крепи и направлява в житейския им път.