Учените са научили робот как да издирва и унищожава плячка в смразяващ нов експеримент, който започва след като експерти aлармират, че изкуствения интелект може да унищожи една десета от населението на света само за пет години.
Малката машина, наподобяваща камион е способна да идентифицира и проследява целта си по същия начин, както го прави тигър в дивата природа.
"Способността да се идентифицира в зона с по-специфична цел ще бъде от решаващо значение за всяка полезна роботизирана технология, като коли без шофьори“, вярват изследователите от университета в Цюрих, Швейцария.
Те казват, че експеримента ще им помогне да се изработи софтуер, който позволява на робота да огледа околността и да се съсредоточи върху намирането на целта.
"След изобретяването на безпилотните летателни апарати е очевидно, че човек може да приложи технологията върху количките за багаж или пазаруване“, казва Тоби Делбрюк, професор в Института по Невроинформатика.
Най-сложно усъвършенстваната технологична част е „силиконова ретина“, която имитира как работи окото и обработва визуални данни по-бързо от нормална камера, предаде Daily mail.
Типичен бавен кадър ще позволи на робота да прави снимки, за да се усъвършенства в търсенето на целта.
Силиконовата ретина обработва пикселите непрекъснато като изпраща лайфстриим от това, което е пред робота. Данните се обработват от функцията за интелект на робота – дълбоко изучаване на невронната мрежа, което му позволява да се учи от опита, също като малко дете. Той използва лазерни лъчи, за да открие друг робот или човек. Ако по този начин не забележи нищо, започва да се разхожда и да търси целта си. Това означава, че робота убиец ще получи повече опит при проследяването на плячката, особено ако тя е в дивата природа.
„В момента роботът може да се движи с около 6 мили в час, но тази скорост може да се увеличи до 37 мили в час, ако е направен така, че да бъде с размерите на автомобил“, съобщиха учените.
"По този начин проблемът прилича по-малко на хищник и плячка“, добави Делбрюк.
„Роботите се ръководят от невронни мрежи и могат да се справят изключително добре в ситуации, на които вече са били научени“, каза Диедрик Мойс, докторант, участващ в изследването. "Но всяко неизвестно или нова ситуация може да доведе до най-неочаквани и понякога смешни резултати."
И докато технологията се използва само в случай на лов на роботи, е лесно да се види как тя може да се използва за лов на човешка жертва по време на война, например.
Тя идва само няколко месеца след като смразяващ доклад разкри, че заплахата от изкуствения интелект е сред най-вероятните глобални катастрофални заплахи, заедно с антибиотична резистентност и ядрена война.
Тези роботи не са първите, които имитират животни в дивата природа. Изследването е произвело технология, която имитира соколи и орли, за да плаши вредителите във фермите и по летищата.