Бомбастичните разкрития на Едуард Сноудън относно размера на подслушванията, които е осъществявала АНС в световен мащаб, са сринали доверието на потребителите на уеб услуги и са увеличили използването на софтуерна защита. Това показва проучване на GlobalWebIndex, цитирано от The Guardian, пише "24 часа".
Още: Защо А1 запазват цените на основните месечни такси тази година?
56% от участвалите в допитването са заявили, че според тях при използване на интернет им се нарушава личното им пространство. 415 милиона души (28%) от онлайн потребителите използват инструменти, за да прикрият идентичността или местоположението си.
Изследването сред 170 000 потребители по целия свят е установило, че 11 на сто използват Tor - платформата за анонимен достъп до глобалната мрежа. Това означава, че до Tor прибягват 45.13 милиона души. Най-голямата потребителска база е в Индонезия, където 21 процента от анкетираните са казали, че използват анонимната платформа.
В Индонезия се наблюдава и най-голямо проникване на инструменти за анонимност сред интернет потребителите, като 42 процента използват прокси сървъри (сървъри-посредници) или виртуални частни мрежи (VPN), които прикриват местонахождението на интернет връзката - техния IP адрес.
Има информация, че китайското правителство е назначило 2 милиона интернет анализатори, които преглеждат и блокират политически или комерсиално неподхоящо съдържание. Проучването показва, че 34 процента от китайците заличават информацията за местоположението си в глобалната мрежа, за да могат да преодолеят тези филтри.