Срокът да се заявяват домейни на кирилица с разширение "бг" ще бъде удължен до края на месец май, съобщиха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime
Още: За свободата да останем винаги свързани
Предишният срок за заявка беше 8 май тази година. Става въпрос за срок, в който има ограничения. По предварителен план МТИТС трябваше да изготви списък с имена за домейни на защитени имена - такива, които представляват държавен интерес, като например "народно събрание.бг". Регистърът със „защитени“ имена за нуждите на държавата се подготвя от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията в диалог с държавните институции. Списъците ще бъдат разгледани от Обществения съвет към министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и ще бъдат предоставени на организацията, която управлява интернет областта .бг – "Имена.БГ" АД.
Над 200 администрации от изпълнителната, общинската и съдебната власт, са заявили желание да се включат в новото българско интернет пространство. 5844 домейни са заявени от неправителствени, обществени и бизнес организации. До този момент, заявки са подадени от 80 общински и 17 областни администрации, като някои от тях са запазили над 5 варианта. Местните власти резервират не само името на селището, но и типични за района наименования на музеи, обичаи или местности като „Празник на боговете на виното“ и „Малешево пее и танцува“.
Администрацията на президента е подала заявка за над 40 домейна сред които и интернет име, посветено на инициативата „Българската коледа“. От министерствата, с най-много предложения е МВР – над 35, включително и за спешния телефон – 112.бг.
Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Интернет имена на кирилица са заявили шест държавни комисии, 15 изпълнителни агенции, 6 държавни агенции, 5 агенции към Министерския съвет, десетки съдилища. Десет висши училища са пожелали да се включат в интернет пространството на кирилица. Най-много предложения е направило ръководството на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – над 20 варианта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
След приключване на първоначалния период за заявяване на интернет имена на кирилица от държавните и публични организации, процесът ще бъде отворен за всички, които искат да имат интернет адрес на кирилица.