Експертът от факултета по компютърни науки към Университета в Глазгоу д-р Илена Хирски-Дъглас е представила резултатите от тестването на оригинален прототип на телефон за кучета, става ясно от съобщение на сайта на университета.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Системата, получила името DogPhone, позволява на животното да извършва видеопозвъняване до своя стопанин чрез интернет.
„При създаването на устройството съм преследвала целта да превърна кучето от пасивен обект (…) в активен потребител на технологиите, самостоятелно вземащо решение за това, кога, къде и по какъв начин да позвъни на своя стопанин“, отбелязва изследователката, цитирана от ТАСС.
В проектирането на устройството са взели участие и нейни колеги от финландския университет Аалто. Прототипът бил тестван на Зак – кучето на Хирски-Дъглас. Първоначално на животното било показано няколко пъти как повдигането на устройството (мека топка с акселерометър) задейства видеообаждане до неговата стопанка. След това в продължение на три месеца били провеждани наблюдения на кучето при взаимодействие със системата.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
По думите на изследователите резултатите показали определена ефективност на устройството – по време на видеообажданията кучето разпознавало своята стопанка и донасяло към екрана играчки, с които обикновено играели заедно. В същото време били отбелязани и „случайни“ позвънявания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
„Разбира се, невъзможно е с увереност да се твърди, че Зак е наясно с причинно-следствената връзка между повдигането на топката и началото на видеообаждането – признава Хирски-Дъглас. – Въпреки това по време на някои сеанси на връзка той определено демонстрираше както интерес към случващото се (на екрана), така и поведение, характерно за него, когато съм у дома.“
Аха-аха да ви отговори. Ето как ви разбира кучето
Създателите на „телефона за кучета“ смятат, че тяхната система ще бъде особено подходяща след края на пандемията, когато много притежатели на кучета ще трябва да прекъснат режима на дистанционна работа. По думите им устройството ще помогне на животното по-добре да се справи със стреса, предизвикан от отсъствието на стопаните от дома.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select