Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Светът през 2024 г.: Идва ли моментът на летящите таксита? (ВИДЕО)

04 януари 2024, 07:30 часа • 4787 прочитания

През юли всички погледи ще бъдат насочени към Париж за Олимпийските игри през 2024 г. Но докато атлетите се състезават на земята, зрителите може да обърнат очи към небето, прогнозира The Economist.

Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei

Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии

На пръв поглед може да се сбърка с хеликоптер, но това е супер голям дрон и може би е бъдещето на обществения транспорт - летящите таксита. Те се наричат eVTOL - електрически превозни средства с вертикално излитане и кацане - работят изцяло на батерии, което ги прави екологична форма на въздушен транспорт.

„Допреди 5 години само много малка група хора знаеха за eVTOL – авиационни ентусиасти, които експериментираха с нови технологии. Видяхме много тестови полети през изминалата година, а следващата година ще видим комерсиална експлоатация“, каза Робин Ридел, съдиректор на Центъра за бъдещето на мобилността в McKinsey. Още: Ерата на летящите автомобили идва, но има огромни предизвикателства

Началото

Ако всичко върви по план, Олимпийските игри в Париж ще отбележат началото на комерсиалните eVTOL полети. Volocopter, компанията за полетите, се надява да транспортира туристи по 5 различни маршрута със скорости до 110 километра в час.

Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти

Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои

„Ние вярваме, че ако можем да летим в Париж, можем да летим навсякъде. Ние също така навлизаме в нова област на мобилност, която ще позволи на тихи, безопасни и екологични превозни средства да достигат до центровете на градовете, които другите превозни средства не могат да достигнат“, каза той Дърк Хоук, ръководител на Volocopter. 

Още: Ерата на летящите автомобили идва, но има огромни предизвикателства

Технологиите напредват толкова бързо, че авиационните регулатори се затрудняват да разберат как да сертифицират тези летящи превозни средства. Volocopter трябваше да се откаже от първоначалния си план за пускане на самоуправляващи се eVTOL, за да успокои регулаторите.

Още: А1 с променено работно време в празничните дни

Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select

„Мисля, че единственият начин да бъдем сертифицирани сега и в бъдеще, е да предложим пилотиран вариант [eVTOL]. Това, което ни спира да преминем към автономност, не е технологията, а процесът на сертифициране и общественото приемане“, обясни Хоук.

Volocopter не е единствената компания, която се надява да лети през 2024 г. Много компании по света също се опитват да се издигнат в небето. До 2040 г. този пазар може да достигне 1 трилион долара, пише The Economist.

Но докато голяма част от индустрията ще бъде с търговски характер, някои компании ще предлагат продуктите си на тези, които предпочитат да пътуват сами. Още: Летящи таксита в Париж - от догодина

"Имате две огромни крила, които ви помагат да летите във въздуха." 

Базираната в Пало Алто стартираща компания Pivotal ще пусне своя eVTOL през 2024 г. И всеки с достатъчно пари може да си го купи и сам да лети с него. Тъй като има само едно място, това е по-скоро летящ мотоциклет, отколкото летящо такси.

„Трудно е да се опише усещането да гледаш отгоре на света“, каза Кен Карклин, главен изпълнителен директор на Pivotal.

Компанията предлага курсове за обучение с продължителност няколко седмици, но нямате нужда от лиценз за пилот, ако летите само над селски райони и през светлата част на деня. Още: Летящите автомобили бяха разрешени от закона

"Helix ще бъде едно от най-лесните летящи превозни средства, създавани някога за овладяване. Ще имате само един джойстик, за да направите всичко, което може да направи - да излитате и кацате, да кръжите и да летите напред" - обясни Карклин.

Тези устройства обаче са доста скъпи: те струват по 190 хиляди долара. 

„Няма съмнение, че в началото те ще се използват главно за забавление, но с напредването на индустрията това ще се превърне в нова форма на транспорт, която един ден ще приемем за даденост“, добави Карклин. 

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес