Специалните служби на САЩ търсели терористи в обществата на интернет игрите

10 декември 2013, 09:52 часа • 122193 | прочитания

Американските и британските тайни служби внедрявали свои агенти във виртуалните общества на любителите на игри в мрежа, за да разпознават терористи и да вербуват потенциални агенти, съобщи електронното издание на "Гардиън", цитирано от БГНЕС.

Още: Кой спечели? Хуманоидни роботи се състезаваха с хора в полумаратон (ВИДЕО)

Още: Религия, демокрация, дори любов: Ново общество, създадено от AI (ВИДЕО)

Сайтът цитира документа на Агенцията за национална сигурност на САЩ (АНС), предаден на пресата от бившия сътрудник на ведомството Едуард Сноудън.

Агентите на американските и британски специални служби включвали свои агенти в игри като World of Warcraft и Second Life защото подозирали, че терористи и хакери може да използват виртуалните общества за да си обменят съобщения. В доклад на АНС от 2008 г. се казва, че има информации, че "терористи от "Ал Кайда" са свързани с такива онлайн ресурси като Xbox Live, Second Life, World of Warcraft и други игри в мрежа".

"Други цели на разузнаването са китайски хакери, ирански ядрени учени, членове на организациите "Хизбула" и ХАМАС", се казва още в документа. Според авторите на доклада от АНС, подходът внедряване в интернет сайтовете за игри е перспективен, тъй като много специалисти по електронни технологии са почитатели на компютърните игри.

Още: Мъск: Това ще върне 10 часа от живота ви

Още: Хората се вежливи с ChatGPT, за да не въстанат роботите: Това струва милиони долари допълнително

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес