Московски съд наложи глоба на приложенията Telegram и Twitch заради това, че не са изтрили съдържание, което руското правителство смята за незаконно. Така Кремъл продължава да оказва натиск върху социалните мрежи, предава Радио „Свободна Европа“.
Още: Специална оферта за Apple устройства от Yettel през най-романтичния месец в годината
Още: Access Finance представи AI чатбот за 24/7 реално клиентско обслужване
На 16 август магистратският съд на Таганския район постанови, че Telegram трябва да плати 4 млн. рубли (64 770 долара) за това, че не е свалил материали, свързани с продължаващото непровокирано нахлуване на Русия в Украйна. Става въпрос за отказа на приложението да изтрие лични данни на окупаторите, които сега са на територията на нападнатата страна.
На отделно заседание преди това съдът постанови Telegram да плати 7 милиона рубли (113 350 долара) за това, че не е премахнал наръчник за подготовка и провеждане на саботажи.
Съдът разпореди и на услугата за видео стрийминг Twitch да плати 2 млн. рубли (32 400 долара) като глоба, защото не е премахнала материали, свързани с войната в Украйна.
Още: Премиум технологии за грижа и добро здраве с Yettel и HUAWEI през месеца на любовта
Още: Любимият смартфон е по-близо от всякога с 0% лихва на лизинг от А1
Руският президент Владимир Путин обвини социалните мрежи и други базирани в чужбина технологични компании, че не спазват интернет-законите в страната. Той настоява за намиране на начини, които да принудят чуждестранните фирми да открият офиси в Русия и да съхраняват личните данни на потребителите на местно ниво.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
През последните месеци руските съдилища наложиха глоби на Google, Facebook, Twitter и TikTok във връзка с личните данни, както и заради отказ да изтрият съдържание, което се счита за забранено от руските закони.
Мнозина критици обвиняват руските власти, че се опитват да потушат несъгласието срещу режима на Путин и срещу войната, като налагат по-строги разпоредби на интернет компаниите.
ОЩЕ: Подсъдимите в ДНР чужденци отрекоха да са наемници на Украйна, заплашени са със смъртни присъди
Още: Илон Мъск иска да купи ChatGPT
Още: Специални филмови предложения с до 50% отстъпка в А1 Видеотека през февруари
ОЩЕ: Преместиха Навални в карцер с ужасяващи условия, след като създаде затворнически профсъюз