Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Роботите ще оставят без работа половината човечество

15 февруари 2016, 18:20 часа • 5151 прочитания

Роботите могат да станат главна заплаха за благополучието на жителите на Индия и Китай – над 69% и 77% от гражданите на тези страни могат да се лишат след 25 години от работа благодарение на развитието на робототехниката, заявиха учените на годишното събрание на Американската асоциация за напредъка в наука във Вашингтон.

В последните години все повече учени, включително прочутият британски физик Стивън Хокинг, започват все по-скептично да се отнасят към бъдещото развитие на системите за изкуствен интелект и робототехника, смятайки, че "разумните машини" ще донесат на човечеството още повече проблеми, отколкото ползи, и дори ще послужат като причина за мащабни катастрофи или техногенен апокалипсис.

Моше Варди от университета Райс в Хюстън (САЩ) и неговите колеги са изучили социалния аспект на развитието на робототехниката – те се опитали да прогнозират как бъдещата еволюция на роботите и изкуствения интелект ще повлияе на икономиката на Земята и благополучието на различни слоеве от населението.

В изчисленията си Варди и колегите му се опирали на две неща – какви задачи са способни по принцип да решават роботите, заменяйки хората, и доколко подобна замяна ще бъде целесъобразна от икономическа гледна точка. Например нискоквалифицираният труд се отплаща толкова ниско, че замяната на такива работници с роботи не е изгодно от гледна точка на вложения на средства.

Изчисленията показали, че от развитието на робототехниката ще пострадат не нискоквалифицираните категории трудещи се, както очакват футуролози и икономисти, а средният работен клас – хората, занимаващи се със сравнително сложна, но механично еднообразна работа. Например това са държавни чиновници, шофьори на автобуси, касиери в супермаркети, работници в хранителни заводи и други специалисти, чиято работа не изисква креативен подход.

Поради това нивото на заетост в света ще се снижи с 60 до 50% и голяма част от този спад ще се падне на тези страни, където работниците са повечето от трудещите се. Ярък пример за това могат да станат Индия и Китай, където две трети от икономически активното население може да се лишат от работа поради „настъплението на машините“. В противоположност на това малко по-малко от половината заети граждани в постиндустриалните страни, като например САЩ, ще се лишат от работа.

Във всеки случай, както признава Варди, подобни цифри не обнадеждават. По думите му политиците и всички хора си струва да се замислят с какво да се занимават, когато роботите поемат върху себе си по-голямата част от работата, допълва РИА Новости.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес