Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Роботи със супер сили - вече изглежда факт

28 ноември 2017, 08:15 часа • 14093 прочитания

Американски учени, вдъхновени от древното японско изкуство оригами, са направили евтини изкуствени мускули, които могат да дадат на роботите "супер сили". Снабдени с тези мускули, роботи могат да повдигат тежест до 1000 пъти тяхното тегло, предаде БГНЕС.

Още: Специална оферта за Apple устройства от Yettel през най-романтичния месец в годината

Още: Access Finance представи AI чатбот за 24/7 реално клиентско обслужване

Според учените, това бележи скок напред в роботиката, който би позволил да се замени старото поколение роботи, характеризиращо се с насечени и резки движения. "Мускулите" са изградени върху структура от метални макари или пластмасови листове и всеки струва около 1 долар, за да бъде произведен, се обяснява в публикацията в National Academy of Sciences.

"Тези изкуствени мускули могат да генерират около шест пъти повече сила на единица площ, отколкото скелетните мускули на бозайниците и освен това са невероятно леки", обяснява един от авторите на проекта Роб Ууд, който е преподавател по приложни науки в Харвардския университет.

"Един мускул от 2.6 г, например, може да повдигне предмет с тегло 3 кг, еквивалент на което е зеленоглава патица да повдигне автомобил", онагледява Ууд.

Още: Премиум технологии за грижа и добро здраве с Yettel и HUAWEI през месеца на любовта

Още: Любимият смартфон е по-близо от всякога с 0% лихва на лизинг от А1

За зигзагообразната структура, използвана при някои мускули, учените са се вдъхновило от оригамито. Оригами е характерно за Япония изкуство за създаване на фигури от нагъната хартия, без да се използва лепило. Тази структура на задвижващите механизми позволява лесно съкращаване или отпускане по команда, като се използва сгъстен въздух или вода под налягане. Според Роб Ууд, изкуствените мускули са едно от най-големите предизвикателства в инженерството.

"Сега, когато създадохме задвижващи механизми със свойства, подобни на естествения мускул, ние можем да измислим как да построим почти всякакъв робот за почти всякакъв вид дейност", казва още той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес